Dokładnie w dwudziestą rocznicę zainaugurowania działalności Międzynarodowe Centrum Kultury organizuje trzydniowe święto. W piątek, 27 maja, odbędzie się prezentacja książki 50/20. Eseje i szkice na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury. W debacie weźmie udział ponad 30 autorów, osobistości świata kultury i polityki. Podjęte zostaną tematy, będące w centrum uwagi MCK, a rozmowę zainicjują: Magdalena Vášáryová, Erhard Busek, Rod Fisher, Georg Ashwort i Joseph Rykwert. Moderatorem spotkania będzie prof. Jacek Purchla.
W sobotę, 28 maja wszyscy chętni mogą bezpłatne i to z przewodnikiem zwiedzić wystawę My i oni. Zawiła historia odmienności.
Wiele, trwających cały dzień atrakcji czeka na każdego, kto odwiedzi MCK w Otwartą Niedzielę, 29 maja. Pierwszy raz zobaczyć będzie można obraz Edwarda Dwurnika zatytułowany Rynek Główny w Krakowie stworzony specjalnie z okazji jubileuszu MCK. Poza zwiedzaniem wystawy, będzie okazja zobaczenia całej siedziby kamienicy Pod Kruki, przejścia szklana kładką nad patio, podziwiania panoramy Krakowa z tarasu Sali panoramicznej i wysłuchania niezwykłej historii budynku, który dziś, po wielu latach modernizacji, jest na wskroś nowoczesny, a historią sięga aż średniowiecza.
O godz. 15.00 na pytanie jak sprzedać miasto? będą się starali odpowiedzieć pracownicy MCK Joanna Sanetra-Szeliga oraz dr Michał Wiśniewski. Rozmowa będzie dotyczyła przede wszystkim promocyjnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza obiektów z Listy UNESCO, czy tytułu Europejska Stolica Kultury.
Fragmenty prozy Umberto Eco nawiązującej do wystawy czytać będzie o godz. 17.00 Anna Polony, której akompaniować na wiolonczeli będzie Dorota Imiełowska.
Dzieci będą mogły twórczo przetwarzać i remontować kamienicę Pod Kruki podczas warsztatów plastycznych. Przez cały dzień w Sali panoramicznej na piątym piętrze czynna będzie kawiarenka, gdzie oglądać będzie można także ostatnie hity wydawnicze MCK, tego dnia wszystkie publikacje można będzie nabyć z 20% rabatem. Najnowsze książki wydane z okazji jubileuszu:
- 50/20. Szkice i eseje na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury
- Międzynarodowe Centrum Kultury 1991-2011 (historia i dorobek MCK w pigułce)
- drugi tom Bibliografii zawartości publikacji MCK (za lata 2006-2010)
Program:
27 maja, piątek
16.00 – 19.00, wstęp wolny
Sens zmiany – prezentacja książki 50/20 Szkice i eseje na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury połączona z dyskusją z udziałem autorów, m.in.: Magdalena Vášáryová, Erhard Busek, Rod Fisher, Georg Ashwort, Joseph Rykwert
28 maja, sobota
Zwiedzanie wystawy My i oni. Zawiła historia odmienności z przewodnikiem, wstęp wolny:
12.00
14.00
16.00 (w języku polskim i angielskim)
29 maja, niedziela
11.00, 13.00, 15.00 Zwiedzanie Kamienicy Pod Kruki
12.00, 14.00 16.00 (w języku polskim i angielskim) Zwiedzanie wystawy My i oni. Zawiła historia odmienności z przewodnikiem
15.00 Jak sprzedać miasto? O roli kultury i dziedzictwa w mieście rozmawiają Joanna Sanetra-Szeliga i Michał Wiśniewski z MCK
11.45, 13.45 Moja Cudowna Kamienica – Warsztaty plastyczne dla dzieci (obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl)
17.00 Piękna brzydota, brzydkie piękno – Anna Polony czyta Umberto Eco, akompaniuje na wiolonczeli Dorota Imiełowska
Od godz. 10.00 do 18.00
- Otwarta Galeria MCK, wstęp wolny
- Prezentacja wystawy Panorama XX-lecia MCK oraz obrazu Edwarda Dwurnika Rynek Główny w Krakowie
- Kawa i książka – kawiarenka z czytelnią w sali panoramicznej na V piętrze
- Otwarta biblioteka MCK
- Prezentacja instalacji Delphine Hazebroucq przygotowana specjalnie dla MCK
- Konkurs z nagrodami ufundowanymi przez MCK
- 20 % zniżki na całą ofertę wydawniczą MCK
Weekend na dwudziestolecie MCK
27-29 maja 2011 r.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25