W w najbliższych dniach w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędą się wydarzenia edukacyjne związane z trwającą wystawą Sztuka z Estonii: wykłady o literaturze i sztuce estońskiej, warsztaty dla dzieci i zajęcia dla grup szkolnych.
- Wykład czwartkowy – 26 maja 2011 r. – Literatura estońska 1. połowy XX wieku, Anna Michalczuk, Uniwersytet Wrocławski
- Wykłady niedzielne – 29 maja, 5, 12, 19, 26 czerwca, 3 lipca – godz. 12.30: Uniwersalne kody sztuki – od modernizmu do współczesności. Wykład wprowadzający w tematykę wystawy – sztuka estońska na tle zjawisk sztuki europejskiej.
sala kinowa, wstęp wolny, ok. 70 min.
- Warsztaty familijne – Nadbałtyckie uśmiechy – niedzielne warsztaty dla dzieci (obowiązuje bilet wstępu na wystawę, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, ok. 60 min)
5, 26 czerwca
godz. 12.30 – dzieci w wieku 5–7 lat
godz. 13.30 – dzieci w wieku 8–10 lat
godz. 14.30 – dzieci w wieku 11–14 lat
Oglądając dzieła prezentowane na wystawie, prowadzący porozmawiają z dziećmi o kulturze i zwyczajach tego najmniejszego z nadbałtyckich krajów. Dzieci poznają symbole narodowe Estonii – jaskółkę i chabry, przyjrzą się pejzażom prezentującym przyrodę tego kraju oraz opowiedzą o ludowych legendach oraz współczesnych zwyczajach estońskich. Zajęciom towarzyszyć będą działania plastyczne inspirowane twórczością artystów estońskich z XX i XXI wieku.
- Zajęcia dla grup szkolnych – Estonia – kraina tysiąca wysp – lekcja dla przedszkoli i szkół podstawowych
Na zajęciach uczestnicy porozmawiają o legendach, kulturze i zwyczajach estońskich. Oglądając pejzaże i sceny rodzajowe usłyszą o białych nocach, drzewach i głazach, traktowanych przez Estończyków jak dobrzy znajomi. Zajęcia wzbogacone będą o zabawy i ćwiczenia plastyczne inspirowane oglądanymi dziełami.
- Obrazy estońskie – lekcja dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
W twórczości artystów estońskich rozpoznać można różnorodne nurty charakterystyczne dla sztuki europejskiej XX wieku. Na zajęciach uczestnicy porozmawiają o dziełach inspirowanych kierunkami, które zapoczątkowali artyści dziewiętnastowiecznego Paryża, jak również o tych, które ilustrują poszukiwania rodzimego stylu. Poznają wybrane aspekty kultury i historii kraju, w którym – mimo że niemal w połowie pokryty jest lasami i bagnami – dostęp do Internetu jest powszechny, mówi się wręcz o e-Estonii.
Zajęcia prowadzone są od 16 maja 2011 roku.
Informacja i zapisy na lekcje:
Ośrodek Oświatowy MNW, tel. +48 22 621 10 31 wew. 246
Wystawa: od 10 maja do 3 lipca 2011 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie