17 czerwca 2011 roku o godzinie 19.30 w nowo zaaranżowanej Miejskiej Galerii Güntera Grassa w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Z Gdańska do Lubeki: Günter Grass i Polska.
Tematem tego twórczego przedsięwzięcia Domu Güntera Grassa w Lubece są związki jednego z najwybitniejszych pisarzy niemieckich, gdańszczanina, honorowego obywatela Miasta Gdańsk, laureata Nagrody Nobla, Güntera Grassa, z Polską i Polakami. Twórczość Grassa, jego zaangażowanie w życie polityczne, w tym przede wszystkim jego wielopłaszczyznowy stosunek do rodzinnego Gdańska, Polski i Polaków, do dzisiaj budzą wiele kontrowersji. Zarzucano mu wybielanie ciemnych kart niemieckiej historii, upolitycznianie, demoralizację, a nawet tchórzostwo.
W latach 90. mówiono w Niemczech o uwsteczniającej estetyce umoralniającej pisarza. Krytyka ta jednak nie zatrzymała Grassa w realizacji hasła przewodniego swojego pisarstwa i zaangażowania politycznego: obywatelskiej samoświadomości. Stanowczo, ale jednak z wyczuciem, dokonuje rozrachunku z demonami przeszłości, nie pozostawiając złudzeń co do winy i odpowiedzialności za popełnione czyny. W atmosferze skandalu, jaki towarzyszył wydaniu jego książki Przy obieraniu cebuli, Grass wyznaje: To moja wina, że nie stawiałem pytań.
Rodzinne miasto autora, w którym splatały się losy Niemców, Polaków i Kaszubów, staje się punktem odniesienia wielu znaczących dzieł pisarza. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu Trylogii Gdańskiej, Turbota, Wróżb kumaka, czy Idąc rakiem. Na przykładzie Gdańska Grass wyjaśnia złożoność wielu trudnych kwestii: narodowego socjalizmu, winy, okrucieństw drugiej wojny światowej, wypędzenia, czy relacji polsko-niemieckich. Być może wystawa przyczyni się nie tylko do znalezienia pytań na nurtujące pytania dotyczące Grassa i jego stosunku do Polski, ale także pozwoli postawić nowe.
Dwujęzyczna ekspozycja przedstawia dokumenty audio-wizualne, zdjęcia, rękopisy, korespondencję prywatną oraz krótkie komentarze. W ramach wystawy Z Gdańska do Lubeki: Günter Grass i Polska wydano dwujęzyczny, polsko-niemiecki katalog pod tym samym tytułem. Wystawa kuratorowana przez Dom Güntera Grassa w Lubece.
Podczas trwania wystawy w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa odbędzie się również szereg innych wydarzeń kulturalnych:
przedstawienie teatralne Ida Bocian Tula: 10 lipca 2011 / godz. 17:00 (plac Grobla I)
prezentacja katalogu wystawy, spotkanie z Viktorią Krasoń- przedstawicielką Domu Grassa w Lubece: 5 sierpnia 2011 / godz.19.30
pokaz filmu Blaszany Bębenek: 9 września 2011 / godz:18:00
pokaz filmu Wróżby Kumaka: 16 września 2011 / godz:18:00.
Wernisaż wystawy: 17 czerwca 2011 / godz. 19.30.
Wystawa czynna do 30 września 2011 roku.
Gdańska Galeria Güntera Grassa
ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I 1/2
Gdańsk