4 czerwca 2011 roku w 35. rocznicę wydarzeń radomskich w Teatrze Powszechnym w Radomiu odbędzie się prapremiera spektaklu Uliczna ballada.
Akcja sztuki Teresy Opoki, autorki związanej z Ziemią Radomską, rozgrywa się tu i teraz – w Radomiu, w miejscach, które dobrze znamy. Opowieść nawiązuje do wypadków Czerwca ‘76.
Spektakl poświęcony jest miastu, jego bohaterom – zwykłym mieszkańcom. Twórcy chcą odtworzyć atmosferę tamtego okresu, która dla wielu Widzów pozostaje kompletnie nieznana, a drugiej strony – ukazać złożone charaktery, ich różne postawy wobec jednej sprawy. W przedstawieniu wykorzystano materiały dokumentalne i opowieści ludzi biorących bezpośredni udział w zamieszkach, zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Dla Widzów, którzy pamiętają tamte zdarzenia, spektakl będzie miał z pewnością inny wydźwięk niż dla młodych, dla których Uliczna ballada stanowić może ciekawą i nietypową lekcję najnowszej historii Polski.
Przeszłość wcale nie odeszła ani nie umarła. Przeszłość jest teraźniejszością – mówi jeden z bohaterów spektaklu, w którym historia nieustannie splata się z teraźniejszością. Wpływa na nią, motywuje, objaśnia…
Pani Lodzia, główna bohaterka sztuki, starsza mieszkanka kamienicy przy ulicy Piłsudskiego, miała wygodne i dostatnie życie. Inne niż jej sąsiedzi… Niegdyś dumna i wyniosła, dziś – zgorzkniała i samotna kobieta, która nie potrafi pogodzić się z nowymi czasami i otaczającą ją rzeczywistością. Tęskni za tym, co odeszło. Czy po wielu latach przyjdzie jej zapłacić za swą przeszłość?
Uliczna ballada opowiada o naszym mieście, o losach żyjących w nim ludzi, o jego bolesnej historii. I pokazuje, dlaczego powinniśmy być z niej dumni… Właśnie dzisiaj.
Teresa Opoka
Uliczna ballada
opracowanie tekstu i materiałów archiwalnych, reżyseria, scenografia: Andrzej Sadowski
obsada: Danuta Dolecka, Joanna Jędrejek, Karolina Łękawa, Wiktor Korzeniowski
Kolejne spektakle: 5, 7, 8, 9 czerwiec b.r., godz. 19.00
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego
Plac Jagielloński 15
26-600 Radom