17 czerwca 2011 roku o godzinie 19.00 w Galerii Manhattan w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy L-UND. Łódzka scena podziemna 1985 – 1995.
Projekt L-UND chce ukazać zjawiska, które mimo swojego znaczenia dotąd nie doczekały się jeszcze żadnego godnego podsumowania. Intencją jest zaprezentować żywy wielowątkowy nurt, pulsujący równolegle i operujący kiedyś niezależnie od prądów już skatalogowanych oraz w pełni usankcjonowanych przez historię łódzkiej sztuki ostatnich lat. Dekada 1985-1995 przyniosła bezprecedensowe jakości, nadzwyczajne w siermiężnych warunkach łódzkiej pustyni kulturalnej. W tym niezwykle barwnym czasie, w miejskiej przestrzeni zaistniał niezorganizowany ruch wielu trendów i stylów, których wpływ odczuwa się również aktualnie. Ich impakt jest dziś szczególnie widoczny i wykracza poza lokalny kontekst.
Wystawa przywoła estetykę łódzkiej sceny underground lat 80 i 90. L-UND ukaże wielość postaw i taktyk nie mieszczących się w istniejącym / rodzącym się wówczas krajowym rynku sztuki. Sytuacja graniczna, uwiąd i wymiana oficjalnych systemów dawała względną swobodę ale determinowała także bezkompromisowe postawy. Na wystawie miejsce znajdują artyści, którzy z pełną świadomością języka oraz technik kontestowali ówczesny oficjalny obieg kulturalny, jak i twórcy nie wywodzący się tak zwanego art world.
Oprócz pełnoprawnych prac malarskich, kolaży, sitodruków, usankcjonowanych per se jako obiekty sztuki, L-UND zawrze eksponaty, które nigdy nie były pomyślane jako dzieła. Zobaczymy ręcznie produkowane t-shirty, naszywki, ozdoby etc. Część tych kreacji można uznać za sztukę użytkową rebelii. Takie atrybuty zostaną pokazane wraz z kserówkami, zineami, sklejanymi montażami, ulotkami, plakatami oraz street artowymi szablonami.
Obok nich ujrzymy pełnowymiarowe fotogramy, wizerunki aktantów, zespołów i innych bohaterów epoki. Ulotki, naklejki, plakaty były wieszane na murach miasta a nie w galeriach. Sztuka, która nigdy nie domagała się statusu wielkiej sztuki, stanowi dziś demonstrację, której miejsce znajduje się także w muzeach/ galeriach.
L-UND zamierza zademonstrować przynajmniej fragmenty najlepszych ujawnień łódzkiego undergroundu w czasach 1985-1995. Wystawa oraz towarzyszące jej działania chcą przybliżyć nieodkryte oraz niedocenione artefakty niedawnej przeszłości. L-UND ma szanse stać się pełnoprawnym dokumentalnym suplementem do wciąż niepełnej historii sztuki najnowszej w Łodzi.
(fragmenty tekstu Wiktora Skoka)
W wystawie wezmą udział m.in.:
Damian Czarnobyl, Ewa Bloom Kwiatkowska, Sławek Kosmynka, Grupa Chaos Faza 3, Sławek Belina, Andrzej Gagzz, Robert Laska, Wspólnota Leżeć / Egon Fietke, 19 Wiosen / Marcin Pryt, Jude / Wiktor Skok, Try Mygi (Małgorzata Wróblewska, Michał Zabłocki, Janek Koza + Sławek Belina), Michał Arkusiński, Janek Koza, Marcelo Zammenhoff, Jakób / The Corpse.
Teksty krytyczne w katalogu m.in.: Krzysztof Jurecki, Wiktor Skok.
Wernisaż: 17 czerwca 2011 roku o godzinie 19.00.
Wystawa czynna do 17 lipca 2011 roku.
Galeria Manhattan
Ul. Wigury 15
Łódź