Jerzy Stuhr otrzyma Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą podczas rozpoczynającego się 25 czerwca 2011 roku Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST. W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, dyrektor festiwalu Kafka Jaworska ogłosiła najważniejsze punkty programu 9. edycji festiwalu. Znalazły się wśród nich m. in.: retrospektywa nurtu Młodych Gniewnych, Nowe Kino Serbii, kino Jima Sheridana i panorama Grzegorza Królikiewicza, który będzie gościem specjalnym TOFIFEST.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Daj się zarazić… kinem. Organizatorzy nazywanego niepokornym toruńskiego festiwalu chcą bowiem wpuścić w krwioobieg kultury polskiej pozytywne filmowe wirusy. Program tegorocznego festiwalu obejmie ponad 150 tytułów filmowych wyselekcjonowanych spośród 1000 zgłoszeń z 63 krajów. Wśród najważniejszych pasm festiwalowych znajdą się retrospektywy: Kino Przyszłości Grzegorza Królikiewicza i Zielona Wyspa irlandzkiego mistrza ekranu Jima Sheridana, Nowe Kino Serbii oraz pierwsza w kraju retrospektywa brytyjskiego nurtu Młodych Gniewnych. Nagrody zostaną rozdane w trzech konkursach filmowych: pełnometrażowym ON AIR, krótkometrażowym SHORTCUT i polskim FROM POLAND.
Specjalnego Złotego Anioła za niepokorność twórczą, jedyną tego typu nagrodę w Polsce, odbierze w tym roku Jerzy Stuhr. To wirtuoz polskiego aktorstwa, artysta wszechstronny i pozbawiony obaw przed odkrywaniem nowych przestrzeni nie tylko w kinie, ale i teatrze, konsekwentnie wytyczający własną drogę twórczą. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą aktorską w Gdyni, jest autorem wielkich dla polskiego kina kreacji w Amatorze Krzysztofa Kieślowskiego i Wodzireju Feliksa Falka. Równocześnie uznany w 2008 za Komediowego aktora stulecia w Polsce, jest twórcą kultowej postaci Maksa z Seksmisji Juliusza Machulskiego. Wielokrotnie nagradzany jako aktor i reżyser. Wśród jego nagród znajdują się trofea MFF w Wenecji, MFF Chicago, Złote Lwy FPFF w Gdyni, Polskie Orły, MFF Karlovych Varach czy Grand Prix MFF goEast w Wiesbaden.
Retrospektywa Grzegorza Królikiewicza i jego wizyta na TOFIFEST będą największymi przedsięwzięciami poświęconymi temu reżyserowi na polskich festiwalach filmowych. Królikiewicz to reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog i wychowawca pokoleń polskich filmowców. Twórca teorii filmowych. Porównywany przez krytyków do Andy Warhola czy Paula Morrisseya, wieloletni współpracownik Czesława Niemena. Nagradzany w Gdyni, Karlovych Varach czy Mannheim. Reżyser poprowadzi w Toruniu masterclass, spotka się z widzami festiwalu i otworzy pełną retrospektywę jego filmów, wśród których zobaczyć będzie można m.in.: Na wylot, Tańczącego jastrzębia czy Przypadek Pekosińskiego. Retrospektywie towarzyszyć będzie promocja książki wydawnictwa Ha!Art, wywiadu-rzeki z Królikiewiczem pt. Tworzę dla przyszłości.
W tym roku festiwalowym wydarzeniem będzie pierwsza w Polsce retrospektywa Młodych Gniewnych ulotnego zjawiska w kinie brytyjskim, które na zawsze zmieniło jego kształt. Nurt ten narodził się w literaturze i kinie w latach 50. i 60. Kino Młodych Gniewnych pokazywało prawdziwą twarz Anglii, pozostawiając na boku tradycyjne środki wyrazu, zrywając więzy z tradycją i historią. Obalało schematy, demaskowało dwulicowość systemu, wreszcie pokazywało nagą, często nieprzyjemną prawdę o świecie. Pierwszym filmem stricte odnoszącym się do postulatów nurtu była Miłość i gniew Tonyego Richardsona z 1958 roku, którą zobaczyć będzie można w Toruniu. Przegląd obejmie również inne manifesty nurtu Samotność długodystansowca Richardsona, Z soboty na niedzielę K. Reisza, Rodzaj miłości i Billyego kłamcę J. Schlesingera oraz Sportowe życie L. Andersona.
TOFIFEST przybliży też polskiemu widzowi postać zbuntowanego reżysera z Irlandii, Jima Sheridana. Autor Oscarowej Mojej lewej stopy z Danielem Day-Lewisem jest jednym z najwybitniejszych twórców kina światowego. Sześciokrotnie nominowany do Oscara, zdobył Independent Spirit Award, nagrody Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. Reżyser szybko zaczął być postrzegany jako odrodziciel kina irlandzkiego. Sheridan w swojej twórczości przykładał ogromną wagę do konfliktu katolicko-protestanckiego w Ulsterze i kwestii związanych z działaniem IRA. Najgłośniejsze filmy twórcy to: W imię ojca, Bokser, Nasza Ameryka. Ostatnio Sheridan zrealizował w USA swoją wersję duńskiego dramatu Sussanne Bier Bracia z Natalie Portman, Jakem Gyllenhaalem i Toby’em Maguire.
Toruński festiwal zaprasza też na pierwsze od wielu lat w Polsce spotkanie z kinem Serbii. Ten kraj funkcjonuje dzisiaj w Europie w swoistym niebycie. Po niesławnych wojnach z lat 90., odsunięty na margines życia politycznego i gospodarczego kontynentu, stał się terra incognita dla większości Europejczyków. Nie wiemy co Serbowie myślą, czują, o czym marzą… Spojrzenie na ich kino ma pozwolić nam zajrzeć w serbską duszę pierwszej dekady XXI wieku. Dziś z serbskiego kina wyziera ból, poczucie zagrożenia, rozchwianie, wyjątkowo pesymistyczne krajobrazy: obrazy biedy, prostytucji, upodlenia. Młodzi twórcy, których przybliża TOFIFEST, stanowią w Serbii pomost między czasem mordu i terroru, a współczesnością, która próbuje ułożyć sobie normalne życie. W Toruniu widzowie zobaczą m.in. zwycięzcę festiwali w Cottbus i Mar de Plata Beli, beli svet (White, white world) Olega Novkovica, Tamo i ovde (Here and there) Darko Lungulova z Davidem Thorntonem, Mirjaną Karanovic oraz… Cyndi Lauper, który zwyciężył na FF Tribeca, Cekaj me, ja sigurno necu doci (Wait for me and I will not return) Miroslava Momcilovica nagrodzony na Sofia IFF, sensacyjną opowieść o współczesnym światku serbskich skinheadów Sisanje (Skinning) Stevena Filipovica czy nagrodzony w Thessalonikach Medeni mesec (Honeymoon), utytułowanego Gorana Paskaljevica.
Festiwal odbędzie się w Toruniu w dniach 25 czerwca 1 lipca 2011.