24 czerwca 2011 roku na ekrany polskich kin wchodzi film Nad morzem, którego reżyserem jest Pedro González-Rubio.
Nad morzem to debiut fabularny meksykańskiego reżysera Pedro Gonzáleza-Rubio, uznany za jeden z najciekawszych meksykańskich filmów 2009 roku. Obraz wymyka się jednoznacznej klasyfikacji bowiem zaciera granicę pomiędzy klasycznym filmem fabularnym i dokumentalnym. To rodzaj filmowego eseju o niebywałej prostocie i czystości wyrazu, pozbawionego przesadnego i taniego sentymentalizmu. Film przypomina formą rodzaj etnograficznego albumu, wypełnionego przepięknymi zdjęciami, przedstawiającymi piękno unikalnego ekosystemu Banco Chinchorro – meksykańskiego rejonu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody, będącego siedzibą wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt, a także drugiej co wielkości rafy koralowej na świecie.
Film nakręcony został kamerą HD bezpośrednio na rafie koralowej Banco Chinchorro w kameralnej atmosferze przez zaledwie dwuosobową ekipę filmowców: Gonzáleza-Rubio oraz Manuelę Carranza. Do wykonania podwodnych zdjęć zatrudniono Alexisa Zabe, operatora filmów znanego meksykańskiego reżysera – Carlosa Reygadasa, którego firma – Mantarraya Productions była również głównym producentem filmu.
Przepiękny wizualnie, zawieszony pomiędzy dwoma gatunkami, film jest nie tylko dającą do myślenia opowieścią o relacjach człowieka z naturą, lecz również zapadająca w pamięć przypowieścią na temat roli i znaczenia ojcostwa. Przedstawiony na ekranie proces budowania delikatnej, ale zarazem bardzo silnej więzi pomiędzy pięcioletnim Natanem a jego ojcem – Jorge pozwala zrozumieć potencjał, jaki kryje w sobie świadome, dojrzałe i przemyślane ojcostwo. Jorge w sposób intuicyjny, ale jednocześnie bardzo umiejętny i cierpliwy wypełnia rolę ojca i kieruje emocjami syna tak, aby stopniowo nabierał on samodzielności i dojrzałości. Jego zadanie polega na aktywnej, a nie biernej obecności, wyrażanej nie tylko troską, lecz przede wszystkim umiejętnością dzielenia się sobą z dzieckiem.
W filmie występują prawdziwi bohaterowie – Natan, Jorge i Rebeca są znajomymi reżysera, poznanymi podczas jego pobytu w Meksyku. Na ekranie zachowują prawdziwe imiona bowiem w filmie odgrywają samych siebie – rozwiedzionych rodziców, którzy próbują wychowywać pięcioletniego syna harmonijnie, bez kłótni i wzajemnej rywalizacji.
- Nagroda Magicznej Godziny i Wyróżnienie Specjalne Jury Canon Cinematography Award na 8. festiwalu Planete Doc w Warszawie 2011
- Nagroda Tiger Award na MFF w Rotterdamie 2009
- Nagroda dla Najlepszego Filmu Meksykańskiego na MFF w Moreli 2009
- Nagroda Jury na MFF w Miami 2009