Od 9 czerwca 2011 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać wystawę W obcym kraju. Alianci podczas plebiscytu na Górnym Śląsku.
Podczas wystawy W obcym kraju. Alianci podczas plebiscytu na Górnym Śląsku, oprócz nigdy nie publikowanych wcześniej fotografii, map oraz dokumentów, zobaczyć będzie można przedmioty związane z życiem codziennym żołnierzy.
Podczas wystawy będzie można zobaczyć ślady pobytu żołnierzy – mapy, plany, pocztówki wysłane ze Śląska do rodzin znajdujących się wiele tysięcy kilometrów stąd. Materialnym świadectwem pobytu oddziałów sojuszniczych są również przedmioty związane z codziennym życiem, jak choćby oryginalny kocioł francuskiej kuchni polowej, wykonany z emaliowanej na niebiesko blachy. Otrzymał go od koszarujących w szkole w Gaszowicach koło Rybnika żołnierzy francuskich Leopold Langer – organizator i uczestnik III powstania śląskiego w powiecie rybnickim.
Ekspozycja porusza zagadnienia związane z obecnością na górnośląskim obszarze plebiscytowym wojsk francuskich, brytyjskich i włoskich. Wojska sprzymierzone pojawiły się tu celem zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom w trakcie przygotowań do plebiscytu. Na czele oddziałów alianckich stało utworzone w styczniu 1920 r. Naczelne Dowództwo Wojsk Sprzymierzonych na Górnym Śląsku, którego siedziba znajdowała się w Opolu, a jego głównodowodzącym był francuski generał Jules Gratier. W skład jednostek sojuszniczych wchodziły m.in. francuskie jednostki strzelców alpejskich, a główne ich dowództwo znajdowało się w Gliwicach.
Ponadto w regionie znalazły się także oddziały włoskie (włoski 135 pułk piechoty w południowej części Górnego Śląska) oraz jednostki brytyjskie, które pojawiły się na obszarze plebiscytowym dopiero w marcu 1921 r. Łączna liczba żołnierzy wojsk alianckich stacjonujących w tym czasie na terenie Górnego Śląska wynosiła średnio od 13 tys. do 22 tys. osób. Jak wyglądało życie codzienne żołnierzy, będzie można zobaczyć na zdjęciach z lat 1920–1922. Odwiedzający Muzeum Śląskie będą mogli także zrobić sobie zdjęcie momentalne w przygotowanym specjalnie na ekspozycję dowodzie tożsamości, które wydawała Komisja Międzysojusznicza.
Na pamiątkę pobytu tych wojsk ustanowione zostały dwa medale: francuski i bardzo rzadki medal włoski (obecnie jeden egzemplarz znajduje się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Zabrzu). Oba medale będzie można zobaczyć na wystawie.
Kurator wystawy: Sebastian Rosenbaum
Spotkania towarzyszące wystawie:
Kino letnie w Muzeum Śląskim:
19.08.2011 / godz. 21.00
Sumrun / Niemcy 1920, reż. Ernest Lubitsch, wyst. Pola Negri, Paul Wegner, Ernst Lubitsch
20.08.2011 / godz. 21.00
Anna Boleyn / Niemcy 1920, reż. Ernst Lubitsch, wyst. Emil Jannigns, Henny Porten
21.08.2011 / godz. 21.00
Die Bergkatze (Górska kotka) / Niemcy 1921, reż. Ernst Lubitsch, wyst. Pola Negri, Victor Janson, Paul Heidemann
Wystawę można oglądać od 9 czerwca do 28 sierpnia 2011 roku.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Al. W. Korfantego 3
Katowice