Do 30 czerwca 2011 roku w warszawskiej restauracji Żywiciel można oglądać wystawę Karola Śliwki.
Karol Śliwka należy do grona projektantów, których twórczość od wczesnych lat 60. po późne lata 80. w decydujący sposób wpływała na codzienny pejzaż Polski. W 1977 roku na łamach Projektu Szymon Bojko pisał o Karolu Śliwce, jako o autorze …znaków niezmiernie popularnych, zadomowionych w życiu codziennym i w naszej pamięci. Po blisko 30 latach, jakie minęły od publikacji tych słów, szereg projektów Śliwki to doskonale rozpoznawalne symbole przeszłości – ważna część historii materialnej PRL-u. Bogaty dorobek twórcy jest jednym z najważniejszych zjawisk nie spisanej dotąd historii polskiej grafiki użytkowej, a jego projekty – choć dla większości odbiorców anonimowe – należą do najlepiej znanych dzieł z tej dziedziny.
Wystawa prac graficznych Karola Śliwki w sercu warszawskiego Żoliborza, będzie prezentacją doskonale znanych nam znaków ukazanych jako skończone, spełniające walory użytkowe i artystyczne, dzieła graficzne. Obok prawdziwych ikon naszej wspólnej historii zobaczymy wybór plakatów oraz ilustracji – jako mniej znaną stronę twórczości projektowej Karola Śliwki. Z całą pewnością będzie to okazja do kontaktu z projektowaniem, którego jakość jest obecnie niemal niespotykana.
Michał Warda
Karol Śliwka urodził się 16 października 1932 roku w Harbutowicach koło Skoczowa w rodzinie Pawła i Marianny z Wojnarów. W 1946 roku rozpoczął edukację plastyczną w wieczorowej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w Bielsku na Zamku Sułkowskich, a następnie w Państwowym Liceum Technik Plastycznych, które ukończył W 1953 roku specjalizacją technika rzeźby i kamieniarstwa.
Absolwent Wydziału Malarskiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który ukończył w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa w 1959 roku. Autor ponad 450 wdrożonych projektów znaków graficznych, emblematów, herbów i symboli. W latach 1967–1972 pełnił funkcję doradcy artystycznego w zakładzie projektowania opakowań Spółdzielni „Znak”. W latach 70-tych i 80-tych jako rzeczoznawca grafiki i doradca był członkiem licznych komisji artystycznych, min. Komisji Estetyki Opakowań przy Ministerstwie Przemysłu Lekkiego, Komisji Opakowań przy zarządzie Głównym ZPAP, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Pracowni Sztuk Plastycznych.
Karol Śliwka jest laureatem ponad 100 nagród i wyróżnień w konkursach projektowych na znaki graficzne, opakowania, znaczki pocztowe, plakaty. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Za zasługi dla Warszawy, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prace Karola Śliwki znajdują się w kolekcjach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu,Muzeum Miejskim w Skoczowie. Jest honorowym członkiem STGU.
7 – 30 czerwca 2011
Restauracja Zywiciel,
Plac Inwalidów 10, Warszawa