26 czerwca 2011 roku w Katedrze Rzeszowskiej rusza XX Jubileuszowy Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa. Jest to jedyne, cykliczne wydarzenie tego typu w Rzeszowie, cieszące się ogromną popularnością.
W roku 1991, z inicjatywy księdza Stanisława Maca, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, dzisiejszej katedry Diecezji Rzeszowskiej, przy poparciu i pomocy finansowej udzielonej przez ówczesnego Prezydenta Miasta, Mieczysława Janowskiego oraz Wojewody Rzeszowskiego, Kazimierza Ferenca, został zorganizowany pierwszy cykl czterech koncertów organowych na nowych organach świątyni, konsekrowanej przez Papieża Jana Pawła II.
Koncerty, pod wspólnym tytułem Wieczory Muzyki Organowej od początku spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Obok recitali, odbywających się w bazylice Bernardynów w Leżajsku, stanowiły jedyne tego rodzaju wydarzenie kulturalne w południowo-wschodniej Polsce. Po zrealizowanych w kolejnych latach edycjach koncertów organowych, formuła letniego cyklu została rozszerzona o muzykę kameralną, następnie o dzieła chóralne, a nawet formy oratoryjne.
Zmieniona została także nazwa Festiwalu na Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej. Od kilku lat część festiwalowych koncertów jest realizowana w innych rzeszowskich kościołach. Przywrócone do pełni sprawności i nowo wybudowane organy w zabytkowych i nowoczesnych świątyniach Miasta: w Kościele Farnym, Chrystusa Króla, w Rzeszowie-Zalesiu, Św. Józefa, Św. Michała Archanioła, umożliwiają prezentacje w tych miejscach muzyki artystycznej.
W ciągu 20 lat trwania Festiwalu wystąpiło w Rzeszowie 83 organistów, 69 innych solistów-instrumentalistów i wokalistów, 17 zespołów chóralnych i 13 orkiestr (w tym orkiestry kameralne i symfoniczne). Satysfakcję dla organizatorów stanowi fakt, iż Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej stanowią znaczące wydarzenie na mapie letnich tego rodzaju wydarzeń kulturalnych w Polsce.
Tegoroczne koncerty, z racji Jubileuszu, odbędą się w większości w rzeszowskiej katedrze. W tej bowiem świątyni Festiwal miał swój początek. Domeną wszystkich koncertów, podobnie jak w latach minionych, będzie muzyka organowa. Tej bowiem sztuce poświęcony jest w założeniu organizatorów Festiwal.
Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęli artyści, którzy dobitnie zaznaczyli swoją obecność w minionych dwudziestu jego edycjach. Po raz pierwszy, podczas inauguracji, zabrzmi grupa instrumentów dętych blaszanych Vratislavia Brass Consort, a następnie zespół góralski Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Psalmy Dawidowe w przekładzie Czesława Miłosza będzie recytował znakomity aktor, Krzysztof Globisz. Niewątpliwie wydarzeniem Festiwalu będzie koncert organisty Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce.
Program
26 czerwca b.r., godz. 20.00 – Katedra – Inauguracja – Exultate, Iubilate!
Andrzej Chorosiński – organy
Vratislavia Brass Consort
Aleksander Zalewski, Artur Erenfeld, Dorota Cichor, Jakub Waszczeniuk, Paweł Spychała, Piotr Bugaj, Seweryn Wróbel, Sławomir Cichor
17 lipca b.r., godz. 20.00 – Katedra – Sacrum po góralsku
Agnieszka Radwan-Stefańska – organy
Pienińska Kapela Góralska Jaśka Kubika
24 lipca b.r., godz. 20.00 – Katedra – Kolory perkusji, kolory organów…
Marek Stefański – organy
Ryszard Haba – perkusja
30 lipca b.r., godz. 18.00 – Jarosław, Opactwo, Kościół św. Mikołaja – Recital organowy
Marek Stefański – organy
31 lipca b.r. godz. 18.00 – Sędziszów młp. – Młodzi muzycy Podkarpacia
Karol Wątroba – organy
Anna Stopińska-Paja – skrzypce
31 lipca b.r., godz. 20.00 – Katedra – Wieczór polski
Sławomir Kamiński – organy
Chór i Orkiestra Nicolaus
14 sierpnia b.r., godz. 20.00 – Katedra – Muzyka i słowo
Ulfert Smith (Hannover) – organy
Krzysztof Globisz – recytacje
pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie
15 sierpnia b.r., godz. 18.00 – Kościół Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie Zalesiu – Totus Tuus, Maria!
Gianluca Libertucci (Watykan) – organy
Magdalena Ziaja-Dobrowolska – sopran
Jacek Ozimkowski – bas
28 sierpnia b.r., godz. 20.00 – Katedra – Finał – Muzyka całego świata
Servi Domini Cantores
Paweł Sobierajski, Rafał Kobyliński, Robert Kaczorowski, Tomasz Jarosz, Zdzisław Madej
Grzegorz Biegas – akompaniament
Parafia Katedralna pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Al. Gen Wł. Sikorskiego 21
35-326 Rzeszów