14 czerwca o godz. 20.00 odbędzie się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie edukacyjne z teatrem w kinie, organizowane we wspólnym cyklu Filmoteki Narodowej oraz Teatru Narodowego kino/teatr.
Tym razem wyświetlona zostanie polska produkcja z 2003 roku Ubu król Piotra Szulkina. Film, oparty na wątkach słynnego tekstu Alfreda Jarry’ego, rozgrywa się w Polsce, czyli nigdzie i jest szyderczym portretem tyranii, prowadzącej do destrukcji i chaosu to jednocześnie popis aktorstwa w wykonaniu Jana Peszka i Katarzyny Figury.
Prelekcję przed filmem wygłosi krytyk literacki – Jan Gondowicz.
Mówiący o pograniczu dwu pokrewnych sztuk cykl kino/teatr, pokazujący szeroki wachlarz powstających na tym pograniczu zagadnień postępujących chronologicznie: od dzieciństwa kina po jego dojrzałość, powróci na ekran kina Iluzjon już w repertuarze jesiennym.
Jan Gondowicz – krytyk literacki, eseista, tłumacz i wydawca. Wydał tom tekstów Pan tu nie stał. Artykuły drugiej potrzeby (Nisza, Warszawa 2011), w przygotowaniu Paradoks o autorze (Ha!Art, Kraków 2011). Przetłumaczył dzieła m.in. Josifa Brodskiego (Marmur), Daniiła Charmsa (Elżbieta Bam), Gustawa Flauberta (Słownik komunałów), Alfreda Jarry (Czyny i myśli doktora Faustrolla, patafizyka, Teatr Ojca Ubu), Raymond Queneau (Ćwiczenia stylistyczne, Sto tysięcy miliardów wierszy). Publikuje felietony w miesięczniku Nowe Książki.
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213
Warszawa