15 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00 w redakcji Res Publiki Nowej w Warszawie odbędzie się spotkanie na temat oddolnych, obywatelskich inicjatyw kulturalnych w Lublinie.
W dyskusji wezmą udział praktycy i aktywiści z Lublina i Warszawy. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki Kultura szeroka. Księga wyjścia wydana przez lubelski Ośrodek Brama Grodzka. Street art, skejci, osadnicy eksperymentalni, folkowcy, komiksiarze – reprezentacja 25 alternatywnych środowisk lubelskich będzie promować książkę – przewodnik po awangardowym Lublinie.
Kultura niezależna? Alternatywna? A może niszowa albo offowa? Żadne z tych określeń nie obejmują całego spektrum aktywności podejmowanych spontanicznie i oddolnie przez mieszkańców. Dlatego muzyk, animator, teoretyk kultury z Lublina Marcin Skrzypek stworzył pojęcie kultury szerokiej, w której mieści się wszystko to, co wolne od wpływu skostniałych instytucji publicznych. To wszelkie działania kulturalne, wymykające się schematom.
Jakie znaczenie mają style życia, pasje i fascynacje zwykłych mieszkańców? Czy płynie z nich jakikolwiek pożytek dla całej społeczności? Czy warto przyglądać się amatorskim próbom, zamiast pójść do profesjonalnego teatru, muzeum, galerii? Co rozwijać powinna miejska polityka kulturalna? Jakie dziedziny kultury należy finansować, a z jakich nie ma pożytku dla lokalnej wspólnoty?
Na te tematy dyskutować będą lubelscy i warszawscy społecznicy i artyści:
Krzysztof Księski, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki Cytadela Syriusza,
Boniek Falicki, projektant skateparków, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Sportów Ekstremalnych,
Ewa Kozdraj, prezeska Stowarzyszenia Dla Ziemi,
Marcin Skrzypek, członek Orkiestry Św. Mikołaja, koordynator Forum Kultury Przestrzeni, współzałożyciel Porozumienia Rowerowego i Społecznego Komitetu Organizacyjnego Lublin ESK 2016,
Łukasz Strzelczyk, manager kultury, organizator koncertów i festiwali (Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala),
Cezary Ciszewski, reżyser, dziennikarz, varsavianista, lider ruchu Miasta w komie i Komórkowej Telewizji Osiedlowej.
Dyskusję poprowadzi Xawery Stańczyk (Res Publica Nowa).
Spotkanie: 15 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00.
Res Publica Nova
Ul. Gałczyńskiego 5
Warszawa