Od 3 do 9 lipca 2011 roku we Wrocławiu odbywać będzie się 8. Międzynarodowy Festiwal Tańca Dawnego Pawana.
Jakie kroki miała volta, najbardziej skandaliczny taniec dworski prowadzący według księży do ciąż i rozwodów? Który z tańców zastępował królowej Elżbiecie poranną gimnastykę? I co wspólnego z tańcami dawnymi mają joga i tai-chi? Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie uzyskać biorąc udział w kolejnej edycji festiwalu Pawana.
To jedna z największych w Polsce imprez propagujących dawny taniec dworski, której celem jest również przybliżenie dawnej kultury, obyczajów i sposobu życia naszych przodków. W tym roku organizatorzy chcą przenieść wrocławian i turystów w czasy renesansu, czyli do XVI w.
Podczas imprezy inauguracyjnej na wrocławskim rynku będziemy próbowali odtworzyć atmosferę, jaka mogła panować w dniu świątecznym w tym miejscu prawie 500 lat temu – wyjaśnia Agnieszka Kadłubowska, szefowa festiwalu.
Publiczność zobaczy tancerzy ubranych w kostiumy z epoki (szyte m.in. na podstawie dawnych rycin i obrazów), artystów ulicznych wcielających się w role dawnych grajków, kuglarzy i sztukmistrzów. Atrakcją będą konkursy: panie będą mogły walczyć o tytuł Miss Renesansu, panowie wziąć udział w turnieju skocznego tańca gajarda, a dzieci w konkursie na najciekawsze przebranie renesansowe.
Najważniejszą częścią imprezy w Rynku, oraz całego festiwalu, będzie przegląd zespołów tańca dawnego, który jak co roku przyjmie formę konkursową. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce, będące dla tancerzy okazją do porównania swoich umiejętności i ich profesjonalnej oceny. Uczestnicy zaprezentują się w kilku tańcach (bassadanza z pivą lub pawana z gajardą).
Powolna, przypominająca korowód bassadanza oraz dynamiczna i szybka piva to tańce charakterystyczne dla XV wieku, pawana i gajarda modne były w następnym stuleciu.
Nazwa pawana pochodzi prawdopodobnie od łac. pavo (paw), ponieważ dworzanie podczas tego tańca prezentowali się dumnie, niczym pawie w tańcu godowym. Gajarda była szybkim, popisowym tańcem, czasami przybierała postać konkurencji pomiędzy tańczącymi ją dwórkami i dworzanami (tak została ukazana m.in. w filmie Elżbieta). Wszystkie te tańce charakteryzowały się tzw. trzymaniami otwartymi, co oznacza, że nie wolno było obejmować się, ani zbytnio zbliżać do partnera.
Pierwszym tańcem dworskim zrywającym z tymi zasadami była volta, podczas której partner musiał chwycić partnerkę za gorset, objąć i następnie dotykając kolanem jej pośladków podbić w górę. Volta była ulubionym tańcem królowej Elżbiety, a Walezy tańczył ją na Wawelu gorsząc Annę Jagiellonkę. Oczywiście nie mamy nagrań z tamtego okresu, więc nie jesteśmy w stanie na sto procent powiedzieć, że dokładnie tak tańczono, ale od połowy XV w. zapisywane były informacje o choreografii i my z tych dawnych traktatów korzystamy.
Wojciech Badziak, dyrektor artystyczny festiwalu
Każdy, kto chciałby, choć trochę poczuć atmosferę dworskich zabaw, spróbować podstawowych kroków wolty czy pawany będzie miał taką okazję podczas festiwalu. Od 4 do 9 lipca będą trwały kursy tańca dawnego dla początkujących prowadzone przez zespół Serenissima Wratislavia i warsztaty dla zaawansowanych pod kierunkiem światowej klasy specjalisty tańca dawnego Lievena Baerta z Belgii.
Festiwal zakończy się 9 lipca dniem otwartym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, gdzie można będzie m.in. posłuchać o akcie w malarstwie renesansowym, o elegantkach renesansowej Florencji, wziąć udział w oprowadzaniu po renesansowej części wystawy Sztuka śląska XVI-XIX w. W programie również zabawy dla dzieci i pokazy tańca dawnego.
8. Międzynarodowy Festiwal Tańca Dawnego Pawana
3-9 lipca 2011 r.
Rynek Główny we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu