20 czerwca 2011 roku w parku im. Stanisłwa Tołpy we Wrocławiu rozpocznie się 9. Przegląd Sztuki SURVIVAL. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu to Kiedy park staje się areną.
Co roku SURVIVAL wkracza w inną przestrzeń Wrocławia. 9 edycja Przeglądu będzie miała miejsce w parku im. Stanisława Tołpy (dawny Park Nowowiejski) usytuowanym na granicy dwóch dzielnic Wrocławia: Śródmieścia i Ołbina, będzie więc polem do eksperymentalnego sposobu ekspozycji prac artystów.
Przegląd Sztuki SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej Wrocławia, poza instytucjami wystawienniczymi. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę. W zderzeniu tym może okazać zarówno swoją wielkość, jak i odsłonić słabość i zbędność.
Hasłem przewodnim SURVIVALU 9, jest podtytuł Kiedy park staje się areną, który odwołuje się zarówno do kumulowania aktywności mieszkańców w wydzielonych, rekreacyjnych arteriach, specyficznej estetyki tych miejsc, jak i nieskrępowanego korzystania z otwartych przestrzeni miejskich.
Park jako obiekt użytkowy spełnia kilka podstawowych funkcji społecznych: umożliwia użytkownikom rekreację i kontakt z przyrodą, zaspokaja potrzeby estetyczne, umożliwia kontakt z innymi ludźmi. Większość polskich parków staje się areną opozycyjnych praktyk porządkowania (dbałość o szatę przyrodniczą i elementy przestrzenne) i nieposłuszeństwa, czyli wykorzystywania fragmentów parku do zaspokajania indywidualnych potrzeb oraz realizowania jednostkowych (nierzadko oryginalnych) pomysłów i aspiracji.
Współczesny park pełni także funkcję salonu miasta – jego otwarta przestrzeń sprzyja dość powszechnej ludzkiej skłonności do paradowania i wystawiania się na widok. Przyrównanie parku do salonu (a więc pomieszczenia, które pełni reprezentacyjny charakter) odnosi się także do procesu budowania wizerunku współczesnych metropolii w oparciu o odnawianie i estetyzację jego wybranych (reprezentacyjnych) fragmentów.
Prace artystów, które zobaczymy podczas czerwcowego Przeglądu Sztuki SURVIVAL, będą w rozmaity sposób korespondować z tym tematem odnosząc się jednocześnie do takich pojęć jak: społeczne więzi, szlaki, ślady, widoczność/niewidoczność, ogród, ekspozycja/wystawienie na widok, znikanie itd.
9 edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL to nie tylko prezentacja ważnych prac sztuki współczesnej, ale również scena filmowa, debaty, działania edukacyjne i koncerty.
Organizatorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest Fundacja ART TRANSPARENT
Dyrektor festiwalu: Michał Bieniek
Kuratorzy generalni: Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk.
20-26 czerwca 2011 r.
Park im. Stanisława Tołpy
Wrocław