W nocy z 18 na 19 czerwca 2011 roku odbędzie się V edycja Nocy Teatrów w Narodowym Starym Teatrze.
Program Nocy Teatrów 2011 w Narodowym Starym Teatrze:
– 18.00 – wystawa kostiumów i elementów scenografii, wykład na temat historii Starego Teatru i budynku przy ulicy Jagiellońskiej (Foyer, Duża Scena, ul. Jagiellońska 1)
– 20.00 – Henryk Sienkiewicz Trylogia, reżyseria: Jan Klata (Duża Scena, ul. Jagiellońska 1)
– 21.00 – Agnieszka Fryz-Więcek, Mikołaj Grabowski Chopin kontra Szopen, reżyseria: Mikołaj Grabowski (Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21)
Chopin kontra Szopen
Agnieszka Fryz-Więcek, Mikołaj Grabowski
reżyseria: Mikołaj Grabowski
muzyka: Stanisław Radwan
obsada: Chopin – Marcin Kalisz, Fontana – Leszek Piskorz, George Sand – Dorota Segda, Gombrowicz – Krzysztof Stawowy, Lekarz I – Bogdan Słomiński, Lekarz II – Arkadiusz Brykalski, Miłośniczka Szopena – Beata Malczewska, Miłośnik Szopena – Rajmund Jarosz, Pani Chopinolog – Monika Jakowczuk, Paulina – Lidia Duda, Prezenter – Krzysztof Zarzecki, Prezenterka – Marta Ojrzyńska, Sandowa – Katarzyna Gniewkowska, Szopen – Krzysztof Zawadzki oraz Zakonnik – Mieczysław Mejza
Premiera: 23 października 2010 roku, Scena Kameralna
Przedstawienie Chopin kontra Szopen, niewiele ma wspólnego z okolicznościową wieczornicą z okazji 200. rocznicy urodzin Naszego Wielkiego Kompozytora, który – jak wiemy – w swoich utworach, ukrył armaty wśród kwiatów. Chociaż akademia na cześć, stanowi niewątpliwe jedno ze źródeł inspiracji, a scenariusz spektaklu jest typowym dla akademii kolażem, bowiem wszystkie teksty, które padają ze sceny, pochodzą z niezmiernie bogatej literatury na temat Chopina.
Nie chodzi także o to, by na siłę odbrązowić postać artysty, dzięki któremu wszak ludu polskiego łzy porozrzucane po polach w diademie ludzkości się zebrały (Cyprian Kamil Norwid). Jakkolwiek obrazoburczo by to zabrzmiało, postać Chopina potraktowana została jako pretekst, jako rodzaj soczewki, ogniskującej naszą polską skłonność do żywienia się sztucznie wykreowanymi pięknymi fikcjami, do szukania duchowych protez. Przywołane w spektaklu mniej lub bardziej znane fakty (i liczne zmyślenia) z biografii artysty więcej bowiem mówią o nas, Polakach, o naszych traumach, osobistych i narodowych niespełnieniach i wynikającej stąd nieodpartej potrzebie mitologizowania rzeczywistości.
Punktem wyjścia scenariusza są wydarzenia i relacje na ich temat, epizody i fakty, które przez lata obrosły legendą, pojawiając się w kolejnych, coraz to bardziej fantastycznych wersjach. Enigmatyczny, niemożliwy do uchwycenia i przez to zwyczajnie kłopotliwy Monsieur Chopin musi skonfrontować się ze swojskim Szopenem z narodowego panteonu. Przytłoczony sławą i narodowymi obowiązkami, prześwietlony na wskroś, urabiany przez kolejnych wyznawców na ich modłę i wykorzystywany przez kolejne pokolenia do najrozmaitszych celów, wywołuje skrajne, momentami wręcz chorobliwe emocje. Ale taki jego los, skoro Wielkim Kompozytorem był.
Trylogia
Henryk Sienkiewicz
reżyseria: Jan Klata
scenografia: Justyna Łagowska
choreografia: Maćko Prusak
obsada: Aleksandra Billewiczówna, Ewa Nowowiejska,
Obraz – Barbara Wysocka / Katarzyna Krzanowska
Ataman, Kompan Kmicica, Murzyn Radziwiłła, Ketling of Elgin – Bolesław Brzozowski
Ataman, Kompan Kmicica, Przeor Kordecki, Król Polski, Potocki – Jerzy Święch
Ataman, Łaszcz, Roch Kowalski, Murzyn Radziwiłła, Kompan Kmicica, Nowowiejski Stary – Tadeusz Huk
Bogusław Radziwiłł, Nowowiejski Młody – Błażej Peszek
Bohdan Chmielnicki, Andrzej Kmicic – Krzysztof Globisz
Helena Kurcewiczówna, Sikorka, Zosia Boska – Małgorzata Gałkowska
Jan Skrzetuski – Jerzy Grałek
Jurko Bohun, Azja – Zbigniew W. Kaleta
Michał Wołodyjowski – Andrzej Kozak
Obraz, Sikorka, Barbara Jeziorkowska – Anna Dymna
Obraz, Sikorka, Krystyna Drohojowska – Ewa Kolasińska
Onufry Zagłoba – Juliusz Chrząstowski
Tuhaj-Bej, Janusz Radziwiłł – Mikołaj Grabowski / Jan Peszek
Premiera: 21 lutego 2009 roku, Duża Scena
3 części, 6 tomów, 2603 strony, 1 spektakl
Marzy mi się Polska niepodległa. Polska silna i sprawiedliwa. Polska mądra i waleczna. Polska godna swoich bohaterów. Marzy mi się Trylogia w teatrze, na scenie. Wielki spektakl o naszym kraju i o naszych bohaterach, polskich, walecznych i odważnych. Spektakl grany na scenie krakowskiej albo warszawskiej. Chociaż krakowska wydaje mi się ważniejsza, bo przecież Kraków to nasz matecznik narodowy, skarbiec i jednocześnie grobowiec.
Spektakl z najlepszymi aktorami, w wielkiej inscenizacji, z muzyką, światłami i w kostiumie. Spektakl błyskotliwy i przenikliwy. Spektakl przeszywający widzów niczym przenikliwe spojrzenie Matki Boskiej. Spektakl, który będzie mówił do rodaków, więcej, który będzie krzyczał: Polacy, Polacy, to o nas, to my, wszyscy razem i każdy z osobna, to my, Polacy. Marzy mi się Zbaraż, Częstochowa, Kamieniec – na scenie. I Skrzetuski, Kmicic i Wołodyjowski razem, wspólnie. Marzy mi się. I śni. Mnie – Henrykowi Sienkiewiczowi.
Od 2009 roku na Dużej Scenie Starego Teatru spełnienie marzeń Henryka Sienkiewicza.
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
31-010 Kraków
ul. Jagiellońska 5