1 lipca 2011 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się premiera Króla Rogera Karola Szymanowskiego, w reżyserii Davida Pountneya, pod batutą Jacka Kaspszyka.
Co się właściwie dzieje? Dlaczego? Dlaczego nocą? Kim jest Roger? Pasterz? Kim jest Bóg? Skąd przychodzi? Jak wygląda? (…) Jaka to właściwie historia? Heretycka, bluźniercza? Inicjacyjna? Święta? Czym jest przemiana przestrzeni – z zamkniętej w otwartą? Jaka jest w tym wszystkim rola królewskiej małżonki, Roksany? Czego doświadcza w drugiej odsłonie Roger, że zrzuca królewski kostium i idzie za Pasterzem? A czego w ostatniej, że śpiewa wielki hymn do słońca? Dlaczego historyczny Roger? Skąd Sycylia? Skąd Dionizos? A Chrystus? Pytał w Zeszytach Literackich Tomasz Cyz.
Niektóre odpowiedzi znajdziemy w obecnej, słynnej już inscenizacji, Davida Pountney’a zrealizowanej na Bregenzer Festspiele w 2009 roku.
A co już wiemy? Najbardziej znana na świecie polska opera, genialny operowy wizjoner naszych czasów, premiera w Operze Narodowej w związku z przejęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i …wciąż niewyjaśniona tajemnica Rogera.
Król Roger
Karol Szymanowski
Opera w trzech aktach
Libretto: Jarosław Iwaszkiewicz i Karol Szymanowski
Prapremiera: Warszawa, Teatr Wielki, 19 czerwca 1926
Premiera tej inscenizacji: 23 lipca 2009 na Festiwalu w Bregencji
Polska wersja językowa z angielskimi napisami
Dyrygent: Jacek Kaspszyk
Reżyseria: David Pountney
Scenografia: Raimund Bauer
Kostiumy: Marie-Jeanne Lecca
Choreografia: Beate Vollack
Światło: Fabrice Kebour
Przygotowanie chóru: Bogdan Gola
Soliści, Chór i Orkiestra Opery Narodowej oraz Tancerze i Chór Dziecięcy
Obsada: Król Roger – Scott Hendricks, Roksana – Olga Pasiecznik, Edrisi – Karol Kozłowski, Pasterz – Will Hartmann, Archiereios – Mieczysław Milun, Diakonissa – Agnieszka Rehlis
Kolejne spektakle: 3 i 5 lipca b.r.
Teatr Wielki Opera Narodowa
Plac Teatralny 1
00-950 Warszawa