21 czerwca 2011 roku o godz. 17.00 w głównej siedzibie Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się spotkanie autorskie, promujące książkę Gdynia i jej dzielnice przed powstaniem miasta (XIII-XX wiek), której autorem jest dr. Tomasz Rembalski.
Gdynia i jej dzielnice przed powstaniem miasta (XIII–XX wiek) dr. Tomasza Rembalskiego, to najnowsza książka, wydana przez Muzeum Miasta Gdyni, opowiadająca dzieje szesnastu wiosek i osiedli ruralistycznych, które w latach 1926–1972 weszły w skład portowego miasta Gdyni – morskiej stolicy II Rzeczypospolitej.
Autor, zwłaszcza w obszernym wstępie, wyjaśnia skomplikowane stosunki społeczno-gospodarcze panujące w wioskach, które po 1926 roku zrosły się w nowoczesne miasto. Stara się obalić żywe do dziś mity traktujące Gdynię, m.in. jako zacofaną wieś kaszubskich rybaków. Wykazuje głównie rolniczy charakter wszystkich szesnastu osad, całkiem dobrze funkcjonujących na lokalnym rynku gospodarczym. Przedstawia ich mieszkańców, głównie Kaszubów, zaangażowanych w pracę na rzecz modernizacji, utrzymania polskości i wywalczenia niepodległości dla Pomorza, jako nieodłącznej części Polski. Autor nie zapomina również miejscowych Niemcach, najczęściej ewangelikach, głównie zamożnych ziemianach, czy gospodarzach, ale i też rzemieślnikach osiadłych zwłaszcza wzdłuż doliny rzeki Kaczej.
Każdej z osad poświęcony jest osobny rozdział, bogato ilustrowany reprodukcjami starych dokumentów i fotografii, niekiedy tabelami z istotnymi informacjami. Za każdym razem autor przytacza nazwiska mieszkańców poszczególnych wiosek, które łatwo odszukać dzięki zamieszczonemu na końcu pracy indeksowi. Bogactwo wykorzystanych źródeł i literatury zamieszczono w bibliografii.
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1