5 sierpnia 2011 roku na ekrany kin wejdzie film Kret w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Trzymający w nieustannym napięciu Kret jest fabularnym debiutem nagradzanego na całym świecie (festiwale Cinéma du Réel, w Paryżu i New Documentaries – MOMA w Nowym Jorku) dokumentalisty Rafaela Lewandowskiego, ze zdjęciami Piotra Rosołowskiego nominowanego do Oscara za Królika po berlińsku.
Odkąd Paweł (Szyc) rozkręcił wraz z ojcem Zygmuntem (Dziędziel) wspólny interes, jego rodzina zaczyna coraz optymistyczniej patrzeć w przyszłość. Ich marzenia o dostatnim życiu przekreśla pewnego dnia artykuł, który godzi w dobre imię Zygmunta. Z dnia na dzień współpracownicy Pawła odwracają się od niego, a małżeństwo z Ewą (Czerwińska) przeżywa poważny kryzys.
Paweł zrobi wszystko, żeby odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów. Tropy z przeszłości prowadzą do zagadkowego człowieka (Pszoniak), który od pewnego czasu zdaje się potajemnie kierować losami Pawła i Zygmunta. W zamian za odpowiedzi na pytania spędzające Pawłowi sen z powiek, złoży on zdesperowanemu mężczyźnie zaskakującą propozycję…
Rafael Lewandowski urodził się w 1969 roku w polsko-francuskiej rodzinie. Mieszka obecnie w Warszawie. Jako nastolatek zaczął pracować jako asystent na planach filmów fabularnych, reklamowych i telewizyjnych. W 1991 roku został studentem na wydziale reżyserii słynnej francuskiej szkoły filmowej La Femis, w której obronił dyplom pięć lat później. Po realizacji kilku krótkometrażowych fabuł postanowił robić filmy dokumentalne. Pierwszym była nakręcona w Polsce w 1996 roku CELA (52’): opowiadająca niezwykłą historię tytułowej bohaterki pielęgnującej od 50 lat romantyczne wspomnienie miłości przeżytej podczas wojny z jeńcem francuskim.
W 1998 roku powstał CIEŃ NA DUSZY (52’), portret Willy’ego Holta, słynnego scenografa m. in. Freda Zinnemanna, Louisa Malla, Romana Polańskiego, który przeżył w Oświęcimiu. Trzecim filmem dokumentalnym były zrealizowane w 2000 roku PRZESŁUCHANIA (99’), opowiadające o pracy dziennikarzy podczas – wstrząsającego dla Francji – procesu Maurice’a Papona (były kolaborant w czasie II wojny światowej).
W roku 2005, przy okazji 25-lecia powstania Solidarności, Rafael Lewandowski nakręcił film PIOSENKA I ŻYCIE (74’), polsko-francuski dokument o dzieciach byłych działaczy pierwszego wolnego związku zawodowego Europy Środkowej. Realizując te cztery filmy, które ukazują stosunki człowieka do pamięci indywidualnej i zbiorowej, Lewandowski sfilmował równocześnie ponad 80 relacji byłych deportowanych, uczestników ruchu oporu oraz dzieci ukrywanych podczas II wojny światowej. Te materiały filmowe zostały zebrane dla Survivors of the Shoah, fundacji powołanej w 1995 roku przez Stevena Spielberga w celu archiwizacji wspomnień osób, które przeżyły Holokaust.
Rafael Lewandowski wyreżyserował również kilka dokumentów o kreacji artystycznej. W CIENIU DON GIOVANNIEGO (75’), nakręcony w 2003 roku dla Canal+ Polska, jest kroniką inscenizacji arcydzieła Mozarta przez Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie.
PO DRUGIEJ STRONIE PŁOTNA (26’) portretuje młodą malarkę z Krakowa. SZTUKA MILCZENIA (2009 – 57’) jest poświęcona niezwykłej postaci profesora i malarza Jerzego Mierzejewskiego. Warto wspomnieć również dokumenty dla francuskiego programu o kinie Absolument cinema kanału La Cinquieme oraz dla cyklu ARTE Twarze Europy.
Filmy Rafaela były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach na świecie (Cinema du Reel w Paryżu, New Documentaries – MOMA w Nowym Jorku, Traces de Vies, Warszawski Festiwal o Tematyce Żydowskiej, Entrevues, Amascultura, festiwale w Bradfordzie, w Namurze, w Kalamacie, w Jerozolimie, w Krakowie, w Bombaju, w Amiens, w Bejrucie, itd.); są regularnie emitowane w telewizji (France 2, Planete, La Cinquieme, ARTE, Canal+ Polska, TVP, RTBF, RAI, TSR, Histoire…).
OBSADA:
- Paweł – Borys Szyc
- Zygmunt – Marian Dziędziel
- Ewa – Magdalena Czerwińska
- Garbarek – Wojciech Pszoniak
- Tadeusz – Sławomir Orzechowski
- Szef Związku – Bartłomiej Topa
- Rysiek – Jerzy Janeczek
- Jan – Dariusz Szymor
- Matka Zygmunta – Stanisława Łopuszańska
- Wojciech – Michał Rolnicki
- Matka Ewy – Krystyna Wiśniewska-Sławek
- Roman – Juliusz Krzysztof Warunek
TWÓRCY:
- reżyseria – Rafael Lewandowski
- scenariusz – Iwo Kardel, Rafael Lewandowski
- zdjęcia – Piotr Rosołowski
- montaż – Agnieszka Glińska
- muzyka – Jerome Rebotier
- dźwięk – Tomasz Wieczorek, Agata Chodyra, Melissa Petitjean
- scenografia – Jerzy Talik
- co-producent – Mark Edwards
- producenci – Marcin Wierzchosławski, Jacek Kucharski
Kret
Premiera: 2011
Czas trwania: 108 minut
Produkcja: Polska 2010
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat Sp. z o.o.