7 lipca 2011 roku o godzinie 14.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Markiewicza Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952.
Wystawa, na której prezentowane są unikatowe zdjęcia stolicy z 2 połowy lat 40. i początku lat 50, przygotowana została przez varsavianistów Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Markiewicza. Poświęcona jest odbudowie Warszawy w latach powojennych. Ukazuje skalę zniszczeń i prezentuje zabytki odtworzone po II wojnie światowej, a także te, które znikły z pejzażu miasta już w trakcie jego odbudowy.
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane unikatowe zdjęcia stolicy; wiele z nich prezentowanych będzie po raz pierwszy publicznie. Zdjęcia pochodzą z archiwów: Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (w tym kolekcja fotografa Karola Pęcherskiego), FORUM, Polskiej Agencji Prasowej, Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Reprezentujemy środowisko miłośników Warszawy (Stowarzyszenie Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK oraz Forum Obywatelskie Piękna Architektura dla Warszawy), które od lat stara się przedstawić pełny obraz odbudowy stolicy, jednostronnie przedstawianej przez propagandę PRL-u. Odbudowa, poza blaskami, miała i cienie – dla politycznego efektu nie liczono się z kosztami.
Burzono ocalałe kamienice, mimo głodu mieszkaniowego w zniszczonym mieście, dla realizacji obłąkanych wizji urbanistycznych, czego jaskrawym przykładem jest Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Przemilczano prywatną odbudowę, dzięki której w centrum Warszawy uchowały się tak miłe zaułki, jak ulica Chmielna od Marszałkowskiej do Nowego Światu. W innych realiach politycznych oblicze stolicy byłoby inne, zapewne bardziej w ludzkiej skali, a miejscami prawdziwie wielkomiejskie, bez sztucznego patosu socrealizmu – mówi współautor wystawy Tomasz Markiewicz.
Wiosną tego roku UNESCO uznało archiwum Biura Odbudowy Stolicy (powołanego do życia już w 1945 roku) za jeden z najcenniejszych zbiorów dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości i wpisało je na prestiżową listę Pamięć Świata (Memory of The World).
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii XX wieku Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, akcje miejskie oraz prowadzi działalność wydawniczą i dokumentacyjną. W Mediotece – cyfrowym archiwum DSH – gromadzone są źródła dźwiękowe, ikonograficzne i filmowe (archiwalne fotografie, relacje świadków, filmy dokumentalne).
Wernisaż: 7 lipca 2011 roku o godzinie 14.00.
Wystawa czynna do 15 listopada 2011 roku.
Dom Spotkań z Historią
Ul. Karowa 20
Warszawa