Od 9 września do 9 października 2011 r. w Mińsku potrwa interdyscyplinarny Festiwal Grafiki Projektowej Dialogue Design / Dizajn Dialogu. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, jedna z najmłodszych, prężnie działających narodowych instytucji promujących współczesnych polskich artystów, tym razem przenosi swoje działania na teren sąsiadującej Białorusi. W ramach interdyscyplinarnego Festiwalu Grafiki Projektowej Dialogue Design / Dizajn Dialogu nastąpi spotkanie dwóch różnych środowisk artystycznych, z ich odmiennymi, historycznymi tradycjami i obowiązującymi aktualnie trendami.
Ideą przewodnią festiwalu jest tytułowy Dialog – dialog i wymiana doświadczeń między polskimi i białoruskimi twórcami, dialog różnorodnych form i koncepcji artystycznych, a także dialog pomiędzy różnymi dyscyplinami sztuki: grafiką, muzyką i animacji. Będzie on również punktem wyjścia do różnorodnych zestawień i porównań, ale przede wszystkim ma stworzyć artystom i publiczności okazję do spotkania i odkrycia nowych zjawisk i postaci w zakresie projektowania graficznego.
Festiwalowe prelekcje i warsztaty będą polem do wymiany doświadczeń pomiędzy twórcami młodymi, początkującymi, a twórcami profesjonalnymi, posiadającymi wieloletnie doświadczenie. To również okazja do nawiązania artystycznej współpracy, która być może zaowocuje w przyszłości wspólnymi, polsko – białoruskimi projektami.
Uczestnikami festiwalu będą wybitni polscy projektanci i teoretycy designu, w tym m.in: Dawid Korzekwa, Hakobo, Homework, Franciszek Otto, Mirosław Adamczyk, Szymon Saliński, Nikodem Pręgowski i Rene Wawrzkiewicz.
Program:
- Wystawa plenerowa na Placu Jakuba Kołasa (9.09–16.10.2011 r.) i wystawa wewnętrzna w Muzeum Sztuki Współczesnej (9.09-8.10.2011 r.)
Główne wydarzenia festiwalu to przede wszystkim plenerowa wystawa plakatów o tematyce kulturalnej oraz wystawa znaków graficznych (logo) w mińskim Muzeum Sztuki Współczesnej. Zaprezentowane zostaną realizacje zarówno artystów białoruskich, jak i polskich.
Plakat stosowany jest bardzo często jako uproszczona forma graficzna, skrót myślowy, łamigłówka. Z drugiej strony – najbardziej radykalną formą skrótu graficznego opartego na maksymalnej syntezie jest logo. Porównanie sztuki plakatu ze projektami logotypów będzie pretekstem do dyskusji i punktem wyjścia do działań warsztatowych.
- Warsztaty, prelekcje (6.10-8.10.2011 r.)
Przez wszystkie dni festiwalu polscy artyści prowadzić będą warsztaty graficzne oraz prelekcje, podczas których białoruska publiczność pozna specyfikę twórczości polskich dizajnerów, ich filozofię projektowania i inspiracje. Na tych spotkaniach poruszane będą zagadnienia związane z typografią, identyfikacją wizualną i formą plakatową.
- Koncert multimedialny (8.10.2011 r.) i prezentacja instalacji interaktywnej (6.10-8.10.2011 r.)
W ramach imprez festiwalowych odbędzie się także niezwykły koncert multimedialny, rodzaj artystycznego dialogu między polskim artystą wizualnym Michałem Mierzwą a białoruskim dj’em – Pavel’em Ambiont’em. Publiczność będzie miała również okazję zobaczyć bardzo wyrafinowaną technologicznie, interaktywną instalację Pawła Janickiego, umożliwiającą widzom aktywne uczestniczenie w procesie twórczym – głównym elementem instalacji będzie wyświetlana na podłodze projekcja. Widzowie przemieszczać się będą po specyficznym ekranie, zmieniając układ elementów graficznych projekcji. Wszystkim akcjom wizualnym towarzyszyć będą efekty dźwiękowe.
Produktem festiwalu będą wydrukowane specjalnie na jego potrzeby plakaty i logosy w nietypowych formatach, które w przyszłości zostaną zaprezentowane również w Polsce. Wirtualną odsłonę działań festiwalowych stanowi specjalnie powołany do życia blog internetowy, redagowany w języku polskim białoruskim i angielskim, dokumentujący wydarzenia, zjawiska i komentarze dotyczące Dialogue Design / Dizajn Dialogu.
Live-streaming wszystkich imprez i spotkań umożliwi śledzenie działań festiwalowych na bieżąco. Artyści i amatorzy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich prac w wirtualnej galerii. Możliwa stanie się również międzynarodowa wymiana poglądów i doświadczeń, komentowanie i ocena aktualnych wydarzeń w dziedzinie grafiki projektowej.
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, jedna z najmłodszych, prężnie działających narodowych instytucji promujących współczesnych polskich artystów, tym razem przenosi swoje działania na teren sąsiadującej Białorusi. W ramach interdyscyplinarnego Festiwalu Grafiki Projektowej Dialogue Design / Dizajn Dialogu nastąpi spotkanie dwóch różnych środowisk artystycznych, z ich odmiennymi, historycznymi tradycjami i obowiązującymi aktualnie trendami.
Organizator: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Oficjalny partner projektu: STGU
Projekt w ramach programu: Polska Prezydencja 2011 – Promesa
Festiwal Grafiki Projektowej Dialogue Design / Dizajn Dialogu
9 września – 9 października 2011 r.
Mińsk