Od 1 do 24 lipca 2011 r. w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać trzy wystawy: obrazów Julii Curyło, fotografii Andrzeja Jerzego Lecha oraz obrazów-obiektów Jarka Jeschke.
- Andrzej Jerzy Lech Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010
Ekspozycja przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF (kurator – Magdalena Świątczak) i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego ma na celu zaprezentowanie dorobku Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej oraz ukazanie konsekwencji, jak i wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.
Wystawa złożona z ponad 110 fotografii prezentuje kolejne okresy twórczości artysty. Celem ekspozycji będzie pokazanie, że dokument fotograficzny w wersji zaproponowanej przez A.J. Lecha miał duży wpływ na kształtowanie się fotografii polskiej od lat 80. I 90. (między innymi tak zwanej fotografii elementarnej i szkoły jeleniogórskiej).
Andrzej Jerzy Lech studiował fotografię artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Ostrawie w Czechach w pracowni Bořka Sousedika. Artysta już w roku 1987 brał udział w prestiżowej wystawie Award for Young European Photographers we Frankfurcie (Niemcy). Od 1989 Andrzej Jerzy Lech mieszka w Jersey City, w stanie New Jersey w USA. Utrzymując stały artystyczny kontakt z Polską, realizuje między innymi od roku 2010 duży projekt fotograficzny Subiektyw – Kolekcja Wrzesińska.
- Julia Curyło Odpusty i cudowne widzenia
Julia Curyło analizuje kontrasty i absurdy społeczne poprzez stosunek człowieka XXI wieku do wiary, mistyki i religii. Problem skomercjalizowania wiary, kwestia istnienia popkultury w religii, blichtr kolorowych i pociągających obiektów a także estetyka kiczu towarzysząca wierze katolickiej – to kwestie, które w szczególności ją interesują. Korzenie jej twórczości można odnaleźć głównie w surrealizmie i neo-pop.
Tytuł wystawy Odpusty i cudowne widzenia jest podsumowaniem wątków obecnych w twórczości Curyło prezentowanej w toruńskiej galerii. Na wystawie zebrano 9 obrazów wielkoformatowych oraz obiekty będące dla artystki inspiracją podczas ich powstawania. Dopełnieniem jest film nakręcony w Warszawie w marcu 2010 roku dokumentujący usunięcie z przestrzeni publicznej jednej z prac artystki.
Julia Curyło jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Leona Tarasewicza (dyplom 2009).
- Jarek Jeschke Żelazny
Jest to trzecia wystawa w cyklu laboratorium sztuki, który jest w tym roku poświęcony tematowi skali, a w szczególności miniaturyzacji, operowaniu modelem lub makietą.
Jarosław Jeschke zaprezentuje nowy projekt Żelazny, zainspirowany zderzeniem dwóch samolotów w 2007 roku, podczas Air Show w Radomiu. Obrazy-obiekty odnoszą się poniekąd do fragmentów rozbitych samolotów, ale również przywołują problematykę związaną z fragmentaryzacją i całościowością. Każdy z nich posiada niejasny status będąc niezależnym dziełem sztuki i jednocześnie sugerując kształtem, że jest elementem większej konstrukcji.
Jarosław Jeschke urodził się w 1977 roku w Kożuchowie. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze. W latach 1999-2004 studiował malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pracę dyplomową zrealizował w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki. Przede wszystkim malarz. Uprawia sztukę skoncentrowaną na malarskim medium. Nie jest mu obca awangardowa w duchu analiza materialnych uwarunkowań obrazu, ale także na wiele sposobów testuje możliwość przekładu tego, co zobaczone na to, co malarskie. W ostatnim czasie dużo fotografuje.
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
87-100 Toruń