5 lipca 2011 roku o godzinie 19.00 w portalu Plaster Łódzki odbędzie się otwarcie wirtualnej wystawy Katarzyny Matoszko Man-Enigma.
Gdzie mieści się granica ja-inny? Czym jest i jak wygląda ja? – jest przedmiotem, czymś widzialnym co potrafimy dokładnie zlokalizować w jakiejś części siebie, czy może każdy z nas odczuwa i odszukuje to w sobie inaczej, a może nie zastanawiamy się nad tym zakładając z góry, że jesteśmyintegralną całością gdzie każdy element naszego ciała to w równym stopniu ja?
Co pewne, widzialne i określone dla każdego to materia – organizm, ale i tu nie widzimy na co dzień jego wnętrza, mięśni, organów, przewodów zaczynających się na zewnątrz i kończących w środku nas samych co każdy nazywa również swoim chociaż nigdy tego nie widzi. Jedynie mamy okazję być świadkami na przykład własnych cieczy, przy skaleczeniu jesteśmy biernym obserwatorem czerwonego płynu, który wbrew naszej woli wydostaje się z nas samych; Rentgen pokazuje nam obraz ciała, z którym się utożsamiamy, jednocześnie jest to przecież dla nas coś obcego, abjectowego,coś czego jesteśmy ciekawi a jednocześnie boimy się. Organizm rozłożony na części przypomina klocki, które można dowolnie zestawiać tworząc instalację plastyczną – w budowie przeważają elementy parzyste jak nogi, ręce, oczy, ale naprawdę jest on raczej misterną układanką pasujących do siebie puzzli.
Ciało przypomina przepyszne, drogocenne i mieniące się formy biżuteryjne misternie układające się w formę łańcucha, broszy czy pierścienia. Organiczne formy budzą skojarzenia z użytkowością, biżuteria funkcjonując na fragmencie ludzkiego ciała stapia się swoim kształtem z tym miejscem, ciało wymusza konkretny, funkcjonalny kształt przedmiotu. Następuje symbioza człowieka z przedmiotem, niejasny porządek nawiązania jednego do drugiego.
Katarzyna Matoszko
Katarzyna Matoszko – urodzona w 1983 roku w Łodzi. Edukację artystyczną rozpoczęła od nauki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 2003 – 2008 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych). Lata studiów to twórczość w pracowniach grafiki warsztatowej, fotografii, rzeźby, papieru artystycznego i malarstwa. W 2008 roku otrzymała nagrodę Magam Sp. z o.o. na XXV Konkursie im. Wł. Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2007 – 2008. W 2008 roku obroniła tytułu magistra sztuki z wyróżnieniem.
Począwszy od dyplomowej serii obrazów Cyborgi – cykl prac malarskich podejmuje w swojej twórczości problem mitu cyborga jako istoty będącej połączeniem przeciwieństw – człowieka, maszyny i zwierzęcia w jeden, samowystarczalny organizm, mitu będącego dla artystki medium stwarzającym możliwość wypowiedzi plastycznej na temat kondycji człowieka współczesnego. W 2009 roku otrzymała nagrodę Start Point będącą selekcją najciekawszych dyplomów Europy. Była kuratorem IV Międzynarodowych Warsztatów Intermedialnych Ja, Tu I Teraz w Łodzi.
Działania artystki obejmują szeroko pojęte malarstwo: kolaż, asamblaż, ilustrację: tradycyjną i komputerową, instalację, małe formy plastyczne: obiekt, biżuteria. W twórczości pojawiają się motywy zwierzęce, lalkowe, człekokształtne – fantastyczne bądź realne, często z nutą ironii i czarnego humoru. Inspiracją do działania jest muzyka, współczesna kultura masowa, filmy Felliniego i wiele wiele więcej a nade wszystko natura człowieka z jej słabościami i namiętnościami, zjawiska transgresyjne w obrębie cielesności i kultury. Jest uczestniczką kilkudziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
Otwarcie wystawy: 5 lipca 2011 roku o godzinie 19.00.
Plaster Łódzki
ul. Pomorska 39/41
Łódź