24 września w warszawskim Palladium wystąpi Yasmin Levy, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek Izraela. Wykonuje głównie utwory z dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, wzbogacając je motywami flamenco i brzmieniem muzyki irańskiej.
Ladino to zapomniany język hiszpańskich Żydów. Flamenco, nazywane też folklorem andaluzyjskich Cyganów, pochodzi z południowych rejonów XVIII-wiecznej Hiszpanii, Andaluzji. Te dwa bogate muzycznie i historycznie gatunki łączy izraelska artystka Yasmin Levy. Śpiewanie w stylu Ladino wiąże się z wielką tradycją – wyjaśnia sama artystka. Wspomina, że nauczyła się go słuchając innych kobiet, uważa ten styl za piękny, ale brakuje tam pasji, a flamenco to czysta pasja.
Jej debiutancki album Romance & Yasmin z 2001 r. wywołał duże poruszenie na świecie wśród pasjonatów muzyki etnicznej i otrzymał nominację w kategorii najlepszy debiut World Music Award magazynu muzycznego fRoots i programu BBC Radio 3. Kolejny album La Juderia (Dzielnica Żydowska), wydany w 2004 r. ostatecznie ukształtował styl artystki. Na płycie znalazły się m. in. utwory z filmu Vengo, nagrodzonego w 2001 r.
Cezarem za najlepszą muzykę filmową. Największą popularność Yasmin Levy przyniosła, dystrybuowana na całym świecie, płyta Mano Suave (2007). Do udziału w nagraniach artystka zaprosiła najlepszych muzyków z Iranu, Turcji, Paragwaju, Grecji, Hiszpanii i Izraela. W 2009 r. ukazał się czwarty studyjny album Yasmin Levy – Sentir, współtworzony przez jednego z najbardziej rozchwytywanych współczesnych producentów, Javiera Limona, który pracował m.in. z Marizą i Paco De Lucia.
Yasmin Levy występowała m.in. na scenie Sydney Opera House, Royal Opera House w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Operze Narodowej w Tel Avivie. Jako jedna z nielicznych artystek jest od trzech lat corocznie wyróżniana w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Award.
We wrześniu 2008 r. Yasmin Levy została Ambasadorem Dobrej Woli – brytyjskiej organizacji charytatywnej Children of Peace, która niesie pomoc dzieciom dotkniętym skutkami bliskowschodniego kryzysu. Podczas specjalnych warsztatów gromadziła wokół siebie żydowskie i arabskie dzieci, ucząc je, że muzyka i wzajemny szacunek mogą sprzyjać porozumieniu między przedstawicielami różnych kultur.
24 września 2011 r.
Klub Palladium
ul. Złota 9
Warszawa