W księgarniach dostępna jest już trzecia książka wydana w ramach serii Żydzi polscy – Spowiedź. Autorem książki jest Calek Perechodnik.
Oryginalna, spisana w 1943 wersja świadectwa mieszkańca Otwocka, policjanta żydowskiego w tamtejszym getcie. Tekst kanoniczny cytowany niemal we wszystkich poważniejszych opracowaniach na temat Holokaustu. Pełen jest goryczy, ale i bardzo wnikliwych obserwacji. Zawiera oskarżenie narodu niemieckiego, ale jednocześnie polskiego i żydowskiego. Gniew Perechodnika nie omija nawet jego samego. Autor bierze na siebie dużą część odpowiedzialności za śmierć swojej żony i dwuletniej córeczki. Z dużą wnikliwością kreśli postaci znanych mu Polaków i Żydów. Bezwzględnie obnaża ich słabości i wady, które doprowadziły do społecznego przyzwolenia na zaistnienie tak nieludzkich sytuacji.
Żydzi własnymi rękami szykują plac koło bocznicy kolejowej, wycinają drzewa, grodzą go drutem kolczastym, żeby desek nie można było kraść, wszyscy pracują pełni zapału i najlepszych nadziei na przyszłość.
Plac jest gotów, ale z jedną małą różnicą. Żydzi spodziewają się, że plac jest gotowy po to, aby wyładować na nim deski z wagonów. Niemcy zaś wiedzą na pewno, że on jest gotów po to, aby zebrać na nim wszystkich Żydów i załadować ich do wagonów.
[…] O naiwności ludzka! Chociaż nie, to ani głupota, ani naiwność dyktuje Żydom takie a nie inne rozumowanie. To wiara Żydów w dorobek kulturalny XX wieku, to niezrozumienie mentalności, krwiożerczości Hunów, wbrew wszelkim zasadom ludzkim, chrystianizmu, to wszystko zaślepia Żydów i ogłupia ich zupełnie. Zresztą, nie dziwię im się, bynajmniej, trzeba było mieć diabła w sobie, żeby przewidzieć bieg wypadków.
Calek Perechodnik (1916–1944) urodził się w Otwocku w średniozamożnej rodzinie żydowskiej. Kształcił się w polskim gimnazjum, studiował w Tuluzie we Francji, gdzie w roku 1937 zdobył dyplom inżyniera agronoma. Po powrocie do Polski ożenił się z Anną Nusfeld, współwłaścicielką kina Oaza w Otwocku. Sam zajął się prowadzeniem składu materiałów budowlanych. W sierpniu 1940 urodziło się ich jedyne dziecko Athalie. Żona i córka Perechodnika 19 sierpnia 1942 zostały wywiezione z otwockiego getta do Treblinki. On sam ukrywał się w Warszawie i tam zginął po kapitulacji powstania w październiku 1944.
Wznowiona edycja serii Żydzi polscy. Klasyka źródłowej literatury żydowskiej XX wieku. Siedem dotychczasowych pozycji złożyło się na przerażający, wnikliwy obraz Holokaustu na ziemiach polskich. W serii znajdą się nie tylko teksty polskich Żydów, ale i osób, które również dają spojrzenie na nich. Ich losy splotły się bowiem nierozerwalnie z historią Polski i z historią polskiej społeczności żydowskiej.
Fundusz im. Tadzia Kolskiego wspiera badania naukowe i publikacje materiałów dotyczących przedwojennego życia Żydów polskich oraz historii Zagłady. Fundusz został stworzony przez kuzynów Tadzia Kolskiego z myślą o upamiętnieniu śmierci tego piętnastoletniego chłopca, zastrzelonego przez hitlerowców w Warszawie 20 lipca 1944 (w dniu zamachu na Hitlera).
Już w księgarniach:
- Henryk Schönker Dotknięcie anioła
- Richard Glazar Stacja Treblinka
- Calek Perechodnik Spowiedź
Wkrótce ukażą się:
- Chaim Icel Goldstein Bunkier
- Halina Zawadzka Ucieczka z getta
- Baruch Milch Testament
- Archiwum Ringelbluma
- Sobibór
Wydawca: Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią
O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad serią Żydzi polscy.