Od 23 do 30 lipca 2011 r. trwać będzie kolejna 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival. Na widzów czekają najnowsze pełnometrażowe produkcje światowego formatu i filmy, których nie można było dotąd zobaczyć w polskich kinach, ponadto koncerty do kina niemego, pokazy plenerowe, wystawy i spotkania z twórcami.
Sopot Film Festival, to międzynarodowy festiwal filmowy, który wyrósł z małej, jesiennej imprezy filmowej, po odbywającą się od dwóch lat w wakacje wielkoformatową imprezę kulturalną. Pokazy filmowe odbywają równolegle w kilkunastu miejscach Sopotu: na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, w Dworku Sierakowskim, na plaży w Multidyscyplinarnym Centrum Kulturalno Artystycznym oraz w sopockich klubach i kawiarniach.
Festiwal w różnorodnych sekcjach programowych prezentuje przekrój kina światowego, najnowsze i najciekawsze pełnometrażowe produkcje światowego formatu a także filmowe powroty do historii kina. Filmy, które przemknęły przez sale kinowe oraz takie, które nie znalazły się w oficjalnej dystrybucji. W programie co roku znajdują się produkcje nagradzane i wyświetlane na największych festiwalach filmowych, takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja i Rotterdam.
Sopot Film Festival w tym roku jest częścią artystycznego projektu Otwarty Kurort Kultury przedsięwzięcia zmieniającego Sopot w centrum wydarzeń kulturalnych w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Na potrzeby projektu Otwarty Kurort Kultury, Sopot Film Festival przygotował specjalne pasmo programowe Europa Europa, przedstawiające między innymi najlepsze europejskie filmy minionego sezonu, dekady oraz filmowe odkrycia.
W programie Sopot Film Festiwal:
Sekcje Filmowe – Filmy polskie:
Najnowsze polskie filmy fabularne oraz najgłośniejsze tytuły ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Spectrum oraz Spectrum DOC:
Fabularne i dokumentalne filmy sezonu 2010/2011, nagradzane i wyróżniane na światowych festiwalach filmowych. Pokazy premierowe i filmy, które tylko krótko gościły na wielkim ekranie.
Odkrycia:
Odkryte na nowo filmy przełomowych twórców: Michele Gondry, Xavier Dolan, Michael Almereyda. Filmy, które często nie weszły do oficjalnej dystrybucji.
Focus on Animation:
Przegląd pełnometrażowych i krótkometrażowych animacji. Klasyka i nowości mistrzów filmu animowanego.
Focus on Fatih Akin:
Retrospektywa niemieckiego reżysera tureckiego pochodzenia, autora głośnych filmów, które w ciągu ostatniej dekady wywołały ferment na największych europejskich festiwalach filmowych: Głową w mur (Złoty Niedźwiedź, Berlinale 2004), Na krawędzi nieba (Złota Palma, Cannes 2007), Soul Kitchen (nagroda specjalna Jury, Wenecja 2009) oraz Życie jest muzyką.
Focus on Music:
Przegląd teledysków i dokumentów muzycznych zespołów Air, Beastie Boys oraz Chemical Brothers zrealizowanych przez uznanych reżyserów (m.in. Mike Mills, Michele Gondry, Spike Jonze).
Nocne kino grozy:
Klasyka kina gatunku klasy B z lat 50. 60. i 70. Tytuły potocznie określane mianem najgorszych filmów wszechczasów.
K0ncerty towarzyszące kinu niememu i wydarzenia muzyczne:
Wojtek Mazolewski Quintet, Generał, reż. Buster Keaton, 1927 r.
Cinematic Orchestra – pokaz specjalny filmu Człowiek z kamerą, reż. Dżigi Wiertow, 1929 r. z muzyką zespołu
Verbalizer Kosmos Band, krótkie filmy Georgesa Meliesa,1902–1912 r.
SFF Electric Project, Frankenstein, reż. J Searle Dawley, 1912 r.
Wystawy:
Plakat filmowy epoki kina niemego – ogród Dworku Sierakowskich
Wystawa fotografii uznanego sopockiego fotografa Mateusza Nasternaka MCKA Zatoka Sztuki
Sopot Film Festival
23–30 lipca 2011 r.
Sopot