W dniach od 14 lipca do 25 września 2011 roku w New Museum w Nowym Jorku obejrzeć będzie można wystawę Ostalgia, na której wystawione będą między innymi prace polskiej artystki Pauliny Ołowskiej.
Wystawa Ostalgia jest zbiorem prac ponad pięćdziesięciu artystów z dwudziestu krajów, którzy tworzyli w krajach dawnego bloku wschodniego, lub w swoich pracach odwoływali się do tego regionu. Są to między innymi: Vladimir Arkhipov, Helga Paris, Dmitri Prigov, Erik Bulatov, Mirosław Bałka, Boris Mikhailov, a także Józef Robakowski i jego Workshop of the Film Form.
Aby przełamać tradycyjną klasyfikację geograficzną, w wystawie zawarto także prace artystów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych w celu ukazania jak sztuka i artyści przedstawiali rzeczywistość, ale i kreowali mit Wschodu. Inspiracją dla tytułu wystawy jest niemieckie słowo Ostalgie, termin powstały w 1990 dla określenia uczucia tęsknoty i nostalgii za czasami sprzed upadku bloku komunistycznego.
Prace ukazują szczyt i upadek mitu komunizmu, jednocześnie tworząc serię osobistych reportaży dotyczących różnych aspektów życia w komunizmie, ale i w krajach postkomunistycznych. Wystawa, której kuratorem jest Massimiliano Gioni, ma za zadanie przedstawić swoistą pozycję jaką zajmowali artyści w krajach socjalistycznych, będąc jednocześnie wyrzutkami, wizjonerami i świadkami. Celem nie jest jednak stworzenie ujednoliconej wizję historii sztuki w krajach postkomunistycznych, ale raczej ukazanie podobnej atmosfery i wrażliwości, przekraczającej granice poszczególnych państw. W ten sposób Ostalgia staje się wystawą o pewnym stanie umysłu, a nie o konkretnym miejscu i czasie.
Odkrywając na nowo lokalne awangardy, a jednocześnie podkreślając swoiste pokrewieństwo myśli między narodami, stwarzając wyimaginowany krajobraz marzeń Wschodu – i o Wschodzie, wystawa staje się opowieścią o micie i jego upadku.
Paulina Ołowska (ur. 1976, Gdańsk) – polska artystka multimedialna, na co dzień żyje i pracuje w Warszawie. Jej obrazy, murale, instalacje i performance często odwołują się do pop artu, graffiti i propagandy komunistycznej. W New Museum odtworzy projekt, jakim były murale powstałe 2010 w Mszanie Dolnej, gdzie niedawno odtworzono zamknięty w czasach komunizmu ośrodek zdrowia dla dzieci. Publiczne murale w Mszanie są reprodukcjami obrazków z teatrzyku lalkowego dla dzieci w spa, które Paulina Ołowska odtworzy w lobby New Museum wraz z dwójką asystentów. Te kolorowe obrazki pokryją szyby w lobby, a także inne miejsca w New Museum.
14 lipca – 25 września 2011 r.
New Museum
235 Bowery
New York, NY 10002