My, eksperci, uczestnicy 1. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej, zorganizowanego w ramach polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zebrani w Krakowie w lipcu 2011 r., stwierdzamy, co następuje:
Forum jest inicjatywą Grupy Ekspertów Krajów Grupy Wyszegradzkiej, powołanej przez Ministrów Kultury Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji dla współpracy na polu dziedzictwa kulturowego.
1. Pragniemy podkreślić wagę naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz znaczenie historycznego doświadczenia w krajach V4, i wobec tego wzywamy do dalszego wzmacniania współpracy regionalnej w zakresie dziedzictwa kulturowego w państwach V4 oraz w Europie Środkowej.
2. Uznajemy niezwykle ważną rolę dziedzictwa kulturowego w życiu naszych społeczeństw oraz jego znaczenie w działaniach na rzecz zrównoważonego i społecznego rozwoju, w tym także dla łagodzenia skutków kryzysu finansowego. Wymaga to jednak nie tylko wzmocnienia administracji odpowiedzialnej za dziedzictwo, ale także tworzenia systemów zarządzania jego zasobami. Istotnym jest również włączanie różnych aspektów dziedzictwa do innych sfer polityki publicznej (planowania regionalnego i rozwoju, gospodarki, finansów, rolnictwa, itp.), a także właściwe wykorzystanie ulg podatkowych oraz środków i mechanizmów finansowych na rzecz ochrony dziedzictwa.
3. Podkreślamy rolę społeczeństwa obywatelskiego w zakresie ochrony, zachowania i zabezpieczenia dziedzictwa kulturowego – zarówno tego materialnego, jak i niematerialnego – także po to, aby sprostać zmianom, wyzwaniom i szansom, wobec których stoimy w kontekście polityk, prowadzonych przez Unię Europejską. Należy zwrócić uwagę na to, aby unikać ewentualnych niekorzystnych skutków polityk i standardów UE dla dziedzictwa kulturowego.
4. Z zadowoleniem przyjmujemy coraz większe zainteresowanie UE dziedzictwem kulturowym (np. Europejski Znak Dziedzictwa), dostrzegamy również jego znaczenie w przybliżaniu Unii jej obywatelom. Dziedzictwo kulturowe jest także niezbędne dla dalszej integracji krajów UE z jej sąsiadami na Wschodzie i Południu.
Owocna wymiana doświadczeń podczas Forum przekonała nas o potrzebie systematycznego podejmowania dalszych działań, służących zapewnieniu okresowej oceny naszych doświadczeń i dobrych praktyk, jak również angażowaniu profesjonalistów z innych sektorów mających wpływ na dziedzictwo kulturowe.
Dziękujemy naszym polskim gospodarzom, Międzynarodowemu Centrum Kultury w Krakowie, które w tym roku świętuje swoją 20. rocznicę, za doskonałą organizację Forum i ich wspaniałą gościnność.
Przyjęto w Krakowie, dnia 9 lipca 2011 r.