16 lipca 2011 r. będzie Dniem Otwartym w krakowskim Bunkrze Sztuki. Dzień Otwarty to wyjątkowa okazja na ciekawe spędzenie wakacyjnego weekendu oraz poznania sztuki współczesnej, przedstawionej w niecodziennej formie.
W programie:
11:00 Katarzyna Krakowiak, Anna Smolak // Oprowadzanie w dwugłosie po wystawie Panorama, prowadzone przez artystkę i kuratorkę.
13:00 Marcin Wilk // Oprowadzanie po wystawie Bogusława Bachorczyka Pocałuj mnie w pierścionek.
15:30 Wojciech Kozłowski // Oprowadzanie po wystawie Elżbiety Jabłońskiej Nadzwyczaj(nie)udanedzieło.
17:00 Duch artysty, kuratorki i tancerze // Performance Salamandry w ramach wystawy Bogusława Bachorczyka Pocałuj mnie w pierścionek.
18:30 Kraków. Artystyczny portret // Pokaz filmów z kolekcji Bunkra Sztuki.
Katarzyna Krakowiak (1980) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Mirosława Bałki, 2006). Od 2006 pracuje, wykorzystując media komunikacyjne. Współtworzy interdyscyplinarne grupy, współpracuje z architektami, technologami telefonii komórkowej, programistami oraz aktywistami. Interesuje ją zderzenie technologii z biologią oraz przestrzenie i wibracje dźwiękowe niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Od 2008 prowadzi mobilny projekt radia all.FM.
Stypendystka i rezydentka programów: Galerii SPACE w Bratysławie (2006), The Israeli Center for Digital Art w Holon, Izrael (2009), Młoda Polska, NCK (2009), 18th Street Arts Center w Santa Monica (2010). Brała udział w licznych wystawach i projektach zbiorowych m.in: Gateways. Art and Networked Culture, Kumu Art Museum, Tallin (2011), Poszliśmy do Croatan, CSW Toruń, Toruń (2009); Nie ma sorry, Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie (2008); i indywidualnych, m.in: FreeRadioJaffa, The Israeli Center for Digital Art, Holon (2009) oraz Who owns the air? Galeria Foksal, 2011.
Anna Smolak (1976) – kuratorka i historyczka sztuki, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowych studiów z Dyplomacji Kulturalnej w Collegium Civitas i Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie. Współkuratorka projektu Transkultura (2006–2008) oraz wystawy Podążaj za białym królikiem! (2010). Szczególnie interesują ją projekty o charakterze interdyscyplinarnym.
Pocałuj mnie w pierścionek: oprowadzanie po wystawie
Z cyklu: Dzień Otwarty Bunkra Sztuki
Autor: Marcin Wilk
Oprowadzanie i autorską interpretację wystawy Bogusława Bachorczyka Pocałuj mnie w pierścionek w towarzystwie dziennikarza i krytyka Marcina Wilka.
Marcin Wilk (1978) – dziennikarz, publicysta. Autor książki z wywiadami W biegu… (2010). Zajmuje się literaturą i problematyką gender. Współredaguje magazyn www.uniGender.org. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Badań Literackich.
Nadzwyczaj(nie)udanedzieło: oprowadzanie po wystawie
Rozpoczęcie: 16.07.2011, godz. 15:30
Z cyklu: Dzień Otwarty Bunkra Sztuki
Autor: Wojciech Kozłowski
Oprowadzanie po wystawie Elżbiety Jabłońskiej Nadzwyczaj(nie)udanedzieło w towarzystwie krytyka sztuki Wojciecha Kozłowskiego.
Wojciech Kozłowski (1961) – krytyk sztuki i kurator, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wraz z Leszkiem Krutulskim prowadził w latach 1985-1990 galerię po przy BWA w Zielonej Górze. Wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 1999 jest dyrektorem Galerii BWA w Zielonej Górze.
Pocałuj mnie w pierścionek: Performance Salamandry
Z cyklu: Dzień Otwarty Bunkra Sztuki
Autor: Bogusław Bachorczyk, kuratorki i tancerze
W ramach wystawy Bogusława Bachorczyka Pocałuj mnie w pierścionek odbędzie się druga odsłona performance’u Salamandry. Postacie tancerzy – salamander – wejdą w przestrzeń wystawy jako jej żywy element. Będąc płazami, posiadają swoje własne zwyczaje, czasem jednak naśladują kroki trzymającego je na smyczy Wacława Niżyńskiego i wchodzą w relacje z poszczególnymi częściami wystawy, uwiarygodniając jej przestrzeń.
Kraków. Artystyczny portret. Pokaz filmów
Z cyklu: Dzień Otwarty Bunkra Sztuki
Projekcja filmów z kolekcji Bunkra Sztuki, w jakich artyści ukazują różne (mniej lub bardziej znane) oblicza Krakowa, w których miasto staje się tłem, a niekiedy nawet bohaterem. Podróż po Krakowie rozpocznie się od serca miasta, pracą Krzysztofa Wodiczki Wieża Ratuszowa, Kraków 1996, by następnie przenieść się do modernistycznego kościoła jezuitów przy ul. Kopernika (wraz z filmem Waela Shawky’ego Digital chuch).
Potem przeniesie się poza centrum, ku obrzeżom Krakowa, na osiedla wielkich bloków (wraz z tryptykiem Przewodnik po Krakowie – część 1–3 Łukasza Skąpskiego), docierając następnie na Nową Hutę pojawiającą się w pracy Leopolda Kesslera The Life of Others. Na koniec pod lupę zostaną wzięci mieszkańcy Krakowa, pojawiającym się w Backstage Karola Radziszewskiego, najnowszym nabytku w kolekcji Bunkra.
16 lipca 2011 r.
Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków