9 lipca 2011 roku w Krakowie zakończyło się I Forum Dziedzictwa Europy Środkowej – pierwsze wielkie wydarzenie zorganizowane w Krakowie pod auspicjami Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Trzydniowe debaty ujęte były w ramy czterech głównych tematów: Współczesne znaczenie dziedzictwa, Odpowiedzialność publiczna za ochronę dziedzictwa, Dziedzictwo i społeczeństwo oraz Co się dzieje w terenie? Zarządzanie obiektami i miejscami w środkowoeuropejskich krajach Unii.
Forum pokazało, iż dziedzictwo nie jest balastem, ale szansą prorozwojową, a wspólny głos reprezentantów państw Grupy Wyszegradzkiej w tej sprawie to ważny punkt na starcie polskiej prezydencji w Radzie UE. Jednomyślnie przyjęto deklarację końcową, która będzie przekazana na ręce pani Androulli Vassiliou – komisarzowi UE odpowiedzialnej za sprawy kultury.
Prof. Jacek Purchla podkreślił, że wśród ok. stu uczestników Forum znaleźli się też intelektualiści, tacy jak Csaba G. Kiss (Węgry), Jurij Andruchowycz (Ukraina), czy Simona Škrabec (Słowenia/Hiszpania) i to ich debata otwarła konferencję, wyznaczając jej tym samym kierunek. Dziedzictwo nie jest jedynie sprawą wąskiej grupy specjalistów, jest sprawą każdego z nas.
Wspomniał też, że nieprzypadkowo Forum odbyło się właśnie w Krakowie, wskazując ku temu trzy ważne powody: po pierwsze dziedzictwo to znak i marka tego miasta, po drugie jest polską racją stanu, aby właśnie z Krakowa (które jest rozpoznawalne w świecie, ale nie ma konotacji stolicy) prowadzić dialog wobec szeroko pojętej Europy Środkowej, a po trzecie Forum w specjalny sposób podsumowuje 20 lat działalności Centrum i właściwego mu nowoczesnego mówienia o dziedzictwie.
Uczestnicy, wywodzący się nie tylko z państw V4, ale także z Rumunii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, wyrazili nadzieję, że Forum – jako przedsięwzięcie cenne dla spraw Europy Środkowej – będzie miało następne edycje.
Jeszcze do 14 lipca trwa trzecia edycja programu Management of UNESCO World Heritage Cultural Sites in Visegrad Countries, odbywająca się w ramach SZKOŁY LETNIEJ MCK. W programie biorą udział pracownicy służb ochrony zabytków oraz osoby zaangażowane w procesy ochrony dziedzictwa kulturowego. Celem programu jest przede wszystkim wymiana doświadczeń z zakresu zarządzania miejscami wpisanymi na Liste UNESCO w państwach V4.
Forum odbyło się w ramach spotkań eksperckich Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Partnerami MCK przy organizacji tego wydarzenia byli: Departament Ochrony Zabytków, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej (Praga), Rada Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej (Bratysława) oraz Państwowy Urząd Dziedzictwa Kulturowego (Budapeszt).
Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25