W sierpniu 2011 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie obejrzeć będzie można oprócz wystawy stałej trzy wystawy czasowe: W kierunku autentyczności. Artyści z kręgu art brut; Karaj jołłary – karaimskie drogi, Karaimi w dawnej fotografii, a także Macewy codziennego użytku – fotografie Łukasza Baksika. Oprócz tego przygotowane będą także warsztaty dla dzieci oraz pokaz filmów etnograficznych.
W kierunku autentyczności. Artyści z kręgu art brut
Wystawa powstała we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wernisaż był jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji z cyklu Psychiatria i Sztuka pt. W kierunku autentyczności. Twórcza ekspresja i artyści z kręgu art brut, która odbyła się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, w dniach 20–21 maja 2011 roku. Na wystawie są prezentowane obrazy i rzeźby ze zbiorów prywatnych Leszka Macaka i dra Andrzeja Kowala oraz Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
W kierunku autentyczności. Artyści z kręgu art brut otwiera bramę do nieznanych światów, daje pełniejszy obraz sztuki i człowieka. Autorami prezentowanych na wystawie prac są twórcy z kręgu art brut, których twórczość, tajemnicza i zagadkowa, wyrastająca na poboczach oficjalnej kultury, towarzyszy sztuce współczesnej, przenika do niej. Czysta, autentyczna, nieskalana edukacją jest świadectwem niepowtarzalnych indywidualności, zbiorem światów jednoosobowych, które zaskakują estetyczną dojrzałością, samodzielnością, talentem, bogactwem wyobraźni, potrafią wzruszać, wstrząsać i zachwycać.
Termin: do 28 sierpnia 2011 r.
Karaj jołłary – karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii
Autorki wystawy: Anna Sulimowicz i Mariola Abkowicz – Związek Karaimów Polskich
Projekt graficzny: Iwona Jabłońska i Andrzej Moczydłowski
Wystawa ukazuje sto lat życia polskich Karaimów. Na ponad trzystu fotografiach, pochodzących z lat 1864–1960, obejrzeć można losy kilku pokoleń najmniej licznej mniejszości etnicznej w Polsce.
Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały odnalezione w domowych archiwach, w prywatnych albumach. To rodzinne portrety zaaranżowane w atelier, ale też amatorskie fotografie dokumentujące zarówno ważne wydarzenia, jak i codzienne sprawy, spotkania towarzyskie, uroczystości rodzinne, wycieczki, rozgrywki tenisowe na podwórku, przedstawienia teatru amatorskiego, spływy kajakowe Dniestrem.
Fotografie towarzyszyły Karaimom na trasach ich licznych wędrówek: w podróżach służbowych, w trakcie handlowych wypraw na Daleki Wschód, na frontach I wojny światowej, w jenieckich obozach, podczas ewakuacji, w próbach poszukiwania lepszego życia i wielkiej przygody w Ameryce. Pomagały ukoić tęsknotę tym, którzy znaleźli się daleko od domu, stracili kontakt z najbliższymi. Widoczne dzisiaj na zdjęciach uszkodzenia, to często właśnie ślady przebytej drogi.
Dzisiaj za pomocą fotografii polscy Karaimi opowiadają swoją historię, złożoną z wielu prywatnych opowieści, z poskładanych urywków pamięci o życiu karaimskich społeczności w ich dawnych siedzibach w Haliczu, Łucku, Trokach, Wilnie, a po wojnie na Dolnym Śląsku, w Warszawie i Trójmieście.
Termin: 18 sierpnia do 25 września 2011 r.
Macewy codziennego użytku – fotografie Łukasza Baksika
Wystawa gościnna 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie zorganizowana wspólnie z Uptown Foundation
Nikt nie wie ile macew było przed wojną na 1200 cmentarzach żydowskich w Polsce.
Naziści okupujący Polskę wykorzystywali płyty nagrobne do utwardzania dróg i stawiania murów. Podobnie czynili po wojnie Polacy. Fotograf Łukasz Baksik natrafił nawet na współczesne przykłady wykorzystywania w budownictwie tych starych, kamiennych płyt. Wykonał do tej pory 1700 zdjęć dokumentujących wykorzystanie macew do budowy mu-rów, schodów, dróg, podłóg i katolickich nagrobków. Na wsiach znalazł wiele kół szlifierskich, na których widać hebrajskie napisy. Na jednej z fotografii znalazła się nawet zbudowana z macew ambona strzelnicza. Wstrząsający obraz historii i teraźniejszości zilustrowanej poprzez dokumentalną fotografię jest fragmentem większego projektu, którego celem jest przywrócenie macew na ich pierwotne miejsce.
Termin: do 14 sierpnia 2011 r.
Muzeum organizuje także cykl wakacyjnych warsztatów etnograficznych zatytułowanych: Zaokrętuj się na MEK. Letnie podróże etnograficzne. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci od 7 lat. Warsztaty prowadzone są dla uczestników indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Zajęcia będą się odbywać od 5 lipca do 26 sierpnia od wtorku do piątku w godzinach: 9.30–11.00 oraz 12.00–13.30.
Program na sierpień 2011:
Pakuj się!
2–5 sierpnia 2011
Ruszamy w drogę
9–12 sierpnia 2011
W kierunku wyobraźni
16–19 sierpnia 2011
Pocztówka z wakacji
23–26 sierpnia 2011
W ramach cyklu spotkań w ostatni czwartek miesiąca będzie można obejrzeć też filmy etnograficzne na spotkaniu:
Film etnograficzny. Między kreacją a rejestracją
W letniej atmosferze kina plenerowego będzie można obejrzeć archiwalne filmy etnograficzne ze zbiorów MEK. Współczesne oraz nieme i czarno-białe filmy nagrania etnograficzne to nie tylko zaproszenie do podglądania odległych światów i odchodzących w niepamięć zwyczajów. To także pretekst do pytania o filmowy warsztat etnografa: gdzie przebiega granica między dokumentalną rejestracją a sfabularyzowaną opowieścią o świecie?
Termin: 25 sierpnia 2011, r. godz. 18.00
Miejsce: Podwórko MEK, ul. Krakowska 46 (w razie niepogody – ratusz, pl. Wolnica 1)
sierpień 2011
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Plac Wolnica 1
31-066 Kraków