21 listopada 2011 roku w Kielcach startuje Festiwal Form Dokumentalnych NURT.
Szesnaście minionych edycji, ponad pięćdziesiąt filmów dokumentalnych pokazywanych każdego roku, pięć tysięcy osób wśród publiczności. Czas na zmiany. Znany do tej pory jako Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT od tego roku przekształca się w Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Trwa już nabór produkcji do sekcji konkursowej wydarzenia.
NURT z niedużej, alternatywnej imprezy filmowej zorganizowanej po raz pierwszy w 1995 roku w Krakowie, a następnie już na stałe w Kielcach, rozrósł się do roli ogólnopolskiego profesjonalnego wydarzenia. Jest jedyną cykliczną imprezą poświęconą polskiemu filmowi dokumentalnemu. Daje szanse na obejrzenie najlepszych premierowych dokumentów, spotkań z ludzi z branży, udziału w warsztatach z profesjonalistami.
W tym roku poza sekcją konkursową na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT będzie można zobaczyć filmy prezentowane w sekcjach specjalnych i na indywidualnych pokazach. Wydarzenie otworzy świetny dokument tadeusz.kantor@europa.pl autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego. W ramach spotkań z profesjonalistami podczas NURT-u 2011 odbędzie się m.in. dyskusja wokół wywiadu-rzeki Pracuję dla przyszłości z udziałem bohatera książki, reżysera Grzegorza Królikiewicza i jej współautora, krytyka i historyka filmu Piotra Kletowskiego.
Festiwal Form Dokumentalnych NURT nie zamierza tracić nic ze swojej niezależności. Nadal pokazywane na nim będą produkcje powstałe także poza głównym nurtem filmu dokumentalnego. Jest miejscem, gdzie można zobaczyć całe spectrum form dokumentalnych, które na innych polskich spotkaniach filmowych występują jedynie w szczątkowej postaci.
Krzysztof Miklaszewski, dyrektor artystyczny Festiwalu Form Dokumentalnych NURT:
NURT zrodził się z buntu i potrzeby. Z buntu przeciwko festiwalomanii, która na pierwszym miejscu stawiała i stawia swoje celebryckie pozy i pseudonaukowe przyzwyczajenia. Te pierwsze doprowadziły do tego, że światowy dokumentalny śmietnik góruje ilościowo nad rokującymi dobrze polskimi produkcjami. Te drugie mierzą szkiełkiem i okiem filmoznawcy wykraczające poza schemat filmu dokumentalnego formy wizualne, których potrzebą jest – właśnie – możliwość twórczej konfrontacji.
Dziś, w obliczu rozbudowy NURT-u (imprezy towarzyszące, warsztaty, spotkania, wernisaże, projekcje specjalne: w tym nocne maratony filmu dokumentalnego), by podkreślić konkurencyjność NURT-u świadomie przekształcamy przegląd w festiwal. Podkreślmy: festiwal niezależny, a więc zachowujący wszystkie wypracowane przez lata formy artystycznego dystansu wobec festiwalomanii. Jest jeszcze jedna niebagatelna cecha, która wykracza poza ramy przeglądu – wzrastająca z roku na rok ilość nagród dla twórców.
21 listopad 2011 r.
Festiwal Form Dokumentalnych NURT
Kielce