22 lipca 2011 roku o godzinie 22.00 w Gminnym Ośrodku Kultury Czeremcha w ramach Festiwalu wielu Kultur i Narodów Z wiejskiego podwórza odbędzie się pokaz filmu Janosik z muzyką Kwartetu Jorgi na żywo.
Jánošík to nie tylko pierwszy film o słynnym zbójniku, ale także pierwszy słowacki film pełnometrażowy. Sam film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów. Grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadanej przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.
Historia pokazana w filmie to w całości retrospekcja – narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.
W 1920 roku w Chicago emigranci słowaccy założyli korporację w celu nakręcenia filmu w swojej starej ojczyźnie. W jej skład weszli miedzy innymi bracia Jaroslav i Daniel Siakel – wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA i Ján Závodný – właściciel kina Casimir w Jefferson Parku, który swoje dochody przeznaczył na potrzeby nowo powstałej korporacji.
Pierwsza premiera filmu odbyła się 25 listopada 1921 roku w Pradze. Z powodu niskiego budżetu nie było napisów angielskich. Film był przystosowany tylko dla odbiorców pochodzenia słowackiego.Ponadto, aby uniknąć amerykańskiej cenzury wszystkie sceny drastycznym było wycięte.
Kwartet Jorgi – legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał. Trzon zespolu od początku dzialalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychly.
Początkowo zespół grał muzykę dawną, ale z biegiem czasu, gdy z występami przeniósł się z wnętrz sakralnych do otwartych przestrzeni, w jego muzyce zaczęły dominować źródła ludowe. Znakiem rozpoznawczym grupy stało się wirtuozerskie połączenie słowiańskiej tradycji muzycznej z rozbudowanymi improwizacjami nawiązującymi do jazzu i muzyki klasycznej. Bracia Rychli czerpią inspiracje zarówno z polskiej klasyki (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), jak i folkloru wielu narodów. Brali udział w wielu ekspedycjach badających źródła muzyki ludowej, między innymi do Grecji, Egiptu, Jugosławii, Rumunii, na Huculszczyznę, Ukrainę czy Słowację.
Sam zespół określał swą twórczość jako muzyka zielonej fali – połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody.
Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata.
Pokaz: 22 lipca 2011 roku o godzinie 22.00.
Gminny Ośrodek Kultury Czeremcha
Al. 1 Maja 77
Czeremcha