W dniach 11 i 12 sierpnia 2011 roku o godzinie 19.00 w Sali Widowiskowej w Warsztatach Kultury w Lublinie będzie można obejrzeć przygotowany przez Teatr Provisorium spektakl Bracia Karamazow.
Bracia Karamazow to najsłynniejsza powieść Dostojewskiego, próbująca opisać debatę XIX-wiecznej rosyjskiej inteligencji. Jest fenomenem, że pytania XIX-wiecznych Rosjan stały się pytaniami kolejnych pokoleń inteligencji w świecie. Młodzi ludzie z ochotą sięgali do tego tekstu, rozpoznając się w postaciach Iwana, Dymitra, Aloszy. Kobiety odnajdowały siebie w jakże niezwykłych postaciach Katii i Gruszy.
Artyści Teatru Provisorium wracają do tekstu dzisiaj, w XXI wieku, świadomi trudu jaki ich czeka, aby ten typ pytań, najsłynniejsze dialogi metafizyczne, pomieścić we współczesności, zderzyć ową rzeczywistość Dostojewskiego z twardą rzeczywistością dnia dzisiejszego. Deklarują, że chcą niejako przebudzić Braci Karamazow, czyli jurodiwych, świętych, szaleńców, świętych idiotów, aby zmusili widzów do odkrycia naszej duchowości.
Oglądając lubelskich Braci, prawie trzy godziny siedzi się jak na szpilkach. Nie ma chwil znużenia obrazami, zmęczenia dialogami. (…) Przyglądamy się drodze duchowej postaci, jakby to był najszybszy na świecie film akcji. Dylematy i pragnienia bohaterów, ekscytujące napięcia i zakazane spekulacje są tu wyrażone jasno i czysto. Samo mówienie równa się rozumieniu.
Ostatnio chyba tylko Paweł Wodziński w Dziadach, Warlikowski w Końcu i Klemm w Judycie potrafili pokazać, czym może być głośne myślenie w teatrze. (…) Opryński zrobił spektakl z rzędu tych, które nie dają zasnąć, bo coś po nich zaczyna nam gadać w mózgu. Do których nieustannie wracamy pamięcią, analizujemy jeszcze raz i jeszcze.
Przeklęta symetria, Łukasz Drewniak, Dziennik Gazeta Prawna nr 117 – dodatek Kultura, 17-06-2011
Fiodor Michajłowicz Dostojewski
Bracia Karamazow
tłumaczenie: Cezary Wodziński
adaptacja tekstu i reżyseria: Janusz Opryński
11 i 12 sierpnia 2011 roku
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Narutowicza 32
20-016 Lublin