26 lipca 2011 roku o godzina 20.00 w Teatrze w Oknie w Gdańsku odbędzie się pokaz filmów Pawła Bajerskiego.
- Kobieta
Reżyseria: Paweł Bajerski
Występują: Anna Kędziora, Józefa Godek, Wiesław Siemiński, Kamil Rogowski, Michał Łuczkiewicz
Rok produkcji 2011
Czas trwania: 20 minut
Film Kobieta Pawła Bajerskiego powstawał w Brzeźnie od marca do maja bieżącego roku z udziałem między innymi aktorek i aktora z teatru seniora klubu Projektornia GAK. Oparty jest na scenariuszach: Anastasii Viekshina (Myślostatek) i Agnieszki Gałęziewskiej (W pomniejszonym kadrze) wyróżnionych w zeszłorocznym konkursie ogłoszonym przez Projektornię GAK (jeszcze pod nazwą Cebulka GAK). Jest to niezależna produkcja filmowa powstała przy minimalnych nakładach finansowych. Filmu nie udałoby się zrealizować bez pomocy instytucji i osób prywatnych z Brzeźna, które użyczyły swoich przestrzeni oraz poświęciły projektowi czas.
Paweł Bajerski – reżyser, współscenarzysta, operator i autor muzyki w jednej osobie – połączył w filmie wizje laureatek konkursu oraz swój styl widoczny we wcześniejszych pracach – filmach oraz fotografiach. Paweł Bajerski jest laureatem pierwszych nagród: w konkursie fotograficznym Album dla Gdańska 2009 oraz w konkursie fotograficznym Z życia Szybkiej Kolei Miejskiej 2010.
Przedstawione w filmie Brzeźno, które w tym roku obchodzi 200 lat, jako kąpieliskowo, to nie tylko plaża i Bałtyk, ale także stare uliczki i urocze zakątki oddalone od morza. W kurortową scenerię wkrada się niepokój, zarówno w warstwie wizualnej jak i dźwiękowej. Miłość przeplata się ze śmiercią, młodość z wiekiem dojrzałym, współczesne Brzeźno z jego fotografiami sprzed kilkudziesięciu lat, zaciera się granica między jawą a snem, przeszłością a teraźniejszością. Film Kobieta jest różnorodny stylistycznie, łączy w sobie kilka uniwersalnych wątków związanych z ludzkim życiem. Jaką rolę odgrywa w tym filmowym świecie guzik?
- Ostatni raz na Traugutta
Dokument zrealizowany w trakcie trwania ostatniego meczu Lechii Gdańsk na starym stadionie (pierwszy odbył się w 1945 roku). Kamera rejestruje wydarzenia z perspektyw, które nie będą już dostępne na nowej arenie piłkarskich zmagań gdańskiej drużyny. Równie ciekawa, jak rozwój meczu, gol, wiwatujący kibice okazuje się grupa osób, które wraz z reżyserem podglądają huczną uroczystość, a nawet mogą się nudzić.
- Film nie mający tytułu (ale mający Bohaterów)
Film o mechanizmie kreowania Bohaterów. Marian Wiśniewski protestuje, ale żeby jego protest miał szerszy sens, samobójczy skok musi być zarejestrowany przez telewizyjne kamery. W filmie pojawiają się odniesienia do historii związanej z PRL-em- drzwi, na których niesiono Janka Wiśniewskiego, stocznia, dźwigi. To gorzki komentarz dotyczący tego, co pozostało z idei, którymi żyła Polska w Sierpniu 1980 roku a co zmieniło się w prozaiczne dążenie do sukcesu i pieniędzy za wszelka cenę. Także za cenę Odwagi Świętości.
26 lipca 2011 r., godz. 20.00
Teatr w Oknie
ul. Długa 50/51
Gdańsk