Od 21 lipca do 4 września 2011 r. w Pałacu Sztuki w Krakowie potrwa wystawa rzeźby Wojciecha Firka.
Wojciech Firek – artysta rzeźbiarz, muzyk, kompozytor, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia rzeźbę pomnikową, portretową i kameralną. Jego główne założenia twórcze to wyrażanie idei muzyki plastycznymi środkami wyrazu. Stworzył niepowtarzalną stylistykę, co w bezbłędny sposób pozwala identyfikować odbiorcy dzieło z osobą twórcy. Najchętniej jako tworzywo wykorzystuje drewno i mosiądz.
Artysta uczestniczył w około 150 wystawach zbiorowych oraz w około 100 indywidualnych, w kraju i zagranicą. Rzeźby autorstwa Wojciecha Firka znajdują się w zbiorach muzealnych i wielu prywatnych kolekcjach zagranicznych, z czego najbardziej liczny zbiór – w Niemczech. Ma wiele realizacji w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Muzyka jest jego równoległą dziedziną sztuki, w której artysta realizuje się od lat. Brał udział w happeningach z eksperymentalnym zespołem MW-2. Jest autorem wielu kompozycji jazzowych, aranżacji znanych standardów. W 2000 roku ukazała się jego autorska płyta pt. Iluzje, która spotkała się z bardzo życzliwym odbiorem krytyki. Wojciech Firek jest bardzo znaczącą postacią w panteonie artystów, którzy świetnie sprawdzają się w roli ambasadorów polskiej kultury.
Nagrody: II nagroda w konkursie studenckim na rzeźbę Godło Klubu Jaszczury – Kraków, 1967; nagroda – medal w III Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby Młodych – Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 1971; II nagroda w ogólnopolskim konkursie na Pomnik Zwycięstwa – Elbląg (zespół), 1973; nagroda równorzędna w konkursie na rzeźbę plenerową – Kraków, 1975; II nagroda w wystawie Ogólnopolskie Konfrontacje Młodych – Oświęcim, 1975; nagroda regulaminowa w wystawie Rzeźba Roku Polski Południowej BWA – Kraków, 1976; nagroda II-stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki (zespół katedry) 1981; I nagroda w ogólnopolskim konkursie na pomnik C. Zabłockiego i rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie – Instytut Pediatrii w Prokocimiu – Kraków (zespół), 1987; nagroda fundowana w I Ogólnopolskim Biennale Rzeźby – BWA, Kraków, 1992.
Wybrane realizacje: Akcent Pomnikowy – Legionistom, Cmentarz Rakowicki, Kraków; Pomnik Zwycięstwa (zespół) – Sanok, Rzeźbiarskie Formy Zabawowe (zespół), Tychy; Pomnik Pamięci Katastrofy w Kopalni Silesia (zespół), Czechowice-Dziedzice; Popiersie L. Rydygiera – I Klinika Chirurgiczna, Kraków; Popiersie Papieża Jana Pawła II – Szkoła Podstawowa nr 3, Myślenice; Pomnik C. Zabłockiego i rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie – Instytut Pediatrii (zespół), Kraków; Rzeźba Plenerowa Zmysły – Park TSBW, Husum, Niemcy; Akcent Pomnikowy Marcinowi – Cmentarz Miejski, Husum, Niemcy; Popiersie Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Szkoła Podstawowa, Stadniki.
Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych: Muzeum Miejskie – Tarnów, Śródmiejski Ośrodek Kultury – Kraków, Społeczny Ośrodek Odnowy Zabytków – Kraków, Muzeum Historyczne – Kraków, Szkoła Muzyczna – Kępno, Ratusz Miejski – Myślenice, Zbiory Freizeithaus TSBW – Husum – Niemcy, Ratusz Miejski – Husum – Niemcy, Zbiory Kultur Symposion – Iserlohn – Niemcy oraz w zbiorach prywatnych w wielu miastach kraju i świata.
Rzeźba
21 lipca – 4 września 2011 r.
Wernisaż: 21 lipca 2011 r., godz. 17.45
Świetlica Wyspiańskiego
Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
Plac Szczepański 4
31-011 Kraków