27 lipca 2011 roku o godz. 21.00 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie w ramach festiwalu Rozstaje wystąpi polsko-ukraiński zespół DAGADANA.
DAGADANA (ДаґаДана) jest polsko-ukraińskim trio, łączącym różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Pełne humoru koncerty, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców.
Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta DAGADANY na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć.
Międzykulturowy projekt powinien przypaść do gustu każdemu słuchaczowi otwartemu na słowiańską duszę, szaloną z jednej, łagodną z drugiej strony. Debiutancki album Maleńka został doceniony przez wielu recenzentów a Polskie Radio Trójka udzieliła mu patronatu. Niedawno DAGADANA gościnnie wystąpiła na płycie 20 lat zespołu Raz Dwa Trzy a obecnie kończy pracę nad kolejnym albumem, który ma się ukazać na jesieni 2011 roku.
Zespół zdobywa coraz więcej wiernych fanów w coraz to kolejnych krajach. Jako jedyny europejski skład został zaproszony na Festiwal Ludów Pustyni w Maroko. DAGADANA w samym 2010 roku zagrała blisko 80 koncertów.
DAGADANA to zdobywcy Fryderyka za rok 2011 w kategorii Album Roku Folk/ Muzyka Świata.
Powstanie zespołu to efekt znajomości muzyków, która rozpoczęła się w 2007 roku. Daga Gregorowicz (Poznań), Dana Vynnytska (Lwów) i Miko Pospieszalski (Częstochowa) to muzycy obracający się w różnych nurtach muzycznych : od klasyki po breakbeat. Poznali się przy okazji eksperymentowania z jazzem na krakowskich warsztatach International Summer Jazz Academy.
Daga Gregorowicz to absolwentka Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu. Osobiście fascynuje ją przetwarzanie głosu i wplatanie go w muzykę elektroniczną. Współpracowała przy nagrywaniu płyt z Grabkiem, Tomaszem Gwincińskim oraz projektem R.U.T.A. Współpracuje z takimi muzykami jak Wojtek Grabek, czy formacją Potty Umbrella.
Dana Vynnytska, absolwentka Wydziału Kompozycji w Konserwatorium Lwowskim, jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministerstwa Kultury Gaude Polonia przeznaczonego dla młodych artystów z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczny pobyt Dany na stypendium w Polsce umożliwił wzajemne poznanie się, pracę nad repertuarem oraz koncertowanie (najpierw jako duet żeński). Brała udział w nagraniach takich zespołów, jak Shokolad, Karolina Beimcik, czy Afro Kolektyw. Dana współpracuje z zespołem Shokolad a także wieloma artystami polskiej i ukraińskiej sceny jazzowej.
W maju 2008 roku do projektu na stałe został zaproszony Miko Pospieszalski, student Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie, który grą na kontrabasie i skrzypcach dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych jazzowych korzeniach. Brał udział w wielkich przedsięwzięciach muzycznych rodziny Pospieszalskich. Współpracował z Arką Noego, 2Tm2,3. Obecnie występuje także w zespole Bester Quartet.
W grudniu 2008 roku zaspół wydał EP Wygadana z pięcioma utworami. Utwór Roman znalazł się na składance We are from Poland vol.3.
7 lutego 2010 nakładem wydawnictwa Offside Records ukazała się płyta Maleńka.
Zespół zagrał do tej pory blisko 200 koncertów na całym świecie.
Trwają prace nad albumem Dlaczego nie, który ma ukazać się na jesieni 2011 roku.
27 lipca 2011 roku, godz. 21.00
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna
im. Ludwika Solskiego w Krakowie
ul. Straszewskiego 21-22
31-109 Kraków