Od 3 do 28 sierpnia 2011 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie można oglądać wystawę zbioru fotografii Wojciecha Prażmowskiego przedstawiających bliskie Czesławowi Miłoszowi miejsca, znane z jego biografii oraz twórczości.
Miłosz. Tutejszy to wystawa, w której poeta nie ma paszportu ani przynależności narodowej, jest uniwersalny od Sydney przez Kłajpedę do Alaski. Zdjęcia ukazują podobieństwo pejzaży, które go otaczały w różnych momentach życia. Fotograf ruszył za Miłoszem aby skonfrontować opis literacki ze współczesnym stanem tych miejsc. Są one Prażmowskiemu szczególnie bliskie ze względu na wspomnienia jego rodziców, którzy na Litwie spotkali się po raz pierwszy.
Elementy ekspozycji stanowią również probówki z piaskiem i wodą z jeziora Narocz, przywiezione przez autora wystawy pod koniec lat 90. Cała kolekcja została przez niego dokładnie przygotowana, stanowi spełnienie marzeń, choć wymagała cierpliwości, zapału, energii i wielkiego zaangażowania. Prażmowski porównuje Miłosza z wielkimi polskimi romantykami uwikłanymi w dramaty, którzy także szukali swojego miejsca na świecie, i stara się uchwycić stan tej zagubionej i stęsknionej duszy.
Pasja oraz upór fotografa zaowocowały, pozwoliły przemienić ideę w obrazy, a także spojrzeć inaczej na wiersze noblisty – przez pryzmat zdjęcia, co jest dowodem na to, że literatura może iść w parze z fotografią.
Wystawa można oglądać od 3 do 28 sierpnia 2011 roku.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
Ul. Kredytowa 1
Warszawa