Od 27 lipca 2011 roku w Fundacji Bęc Zmiana będzie można oglądać pracę Vahidy Ramujkic i Aviva Kruglanskiego Praski alfabet.
Praski alfabet to haftowany dokument, który powstał podczas dwutygodniowego pobytu Vahidy Ramujkic i Aviva Kruglanskiego na warszawskiej Pradze.
Praca składa się z dwudziestu pięciu reprezentacji, każda rozpoczyna się kolejną literą alfabetu. Artyści, pracując w plenerze i rozmawiając z mieszkańcami, stworzyli arras dokumentujący przestrzeń społeczną okolicy.
W czerwcu i lipcu prażanie mogli oglądać haft, który był prezentowany w witrynie u tapicera, na rogu ulic Wileńskiej i Inżynierskiej. Teraz haft oglądać można także po drugiej stronie Wisły.
Vahida Ramujkic i Aviv Kruglanski od kilku lat rozwijają metody rejestracji rzeczywistości, stosując haft dokumentalny.
Wykorzystywana przez nich technika nazywana jest metodą low-tech w odróżnieniu od high-tech (technologii zaawansowanej).
Czas potrzebny do stworzenia haftu pozwala na badanie zastanej rzeczywistości – nawiązanie rozmowy z mieszkacami, pogłębienie relacji, budowę poczucia wspólnoty.
Powstałe prace, często zbiorowego autorstwa, dokumentują procesy zachodzące w danej grupie. Forma dzieła staje się jego treścią, a dokumentowany może stać się dokumentującym – i na odwrót.
Vahida Ramujkic (ur. 1973) – urodzona w Belgradzie, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Skupia się na działaniach w przestrzeni miejskiej i środowisku naturalnym.
Jest współzałożycielką kolektywu Rotor (www.rotorrr.org), który zainicjował serię zabawnych i krytycznych projektów na ulicach, dachach, plażach w okolicach Barcelony (2001-2007). Pracowała w Europie oraz Ameryce i Afryce Północnej.
Aviv Kruglanski (ur.1970) – urodzony w Tel-Avivie, mieszka i pracuje w Barcelonie. W pracy wykorzystuje tekstylia, które w sferze i przestrzeni publicznej służą jako społeczny katalizator.
Należał do kolektywów Las Agencias i Yomango, a także Costura De Código Abierto (Open Source Sewing).
Podczas pobytu w Chicago założył Dogmatic Gallery i Goodlookin Magazine.Organizował nietypowe pokazy mody, które były formą społecznej interwencji.
Fundacja Bęc Zmiana
ul. Mokotowska 65/7
00-533Warszawa