W wyniku starań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu finansowym ze strony Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA po kilkudziesięciu latach do kraju wrócił obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami.
Do wybuchu II wojny światowej obraz stanowił część galerii malarstwa polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie. Został zrabowany prawdopodobnie w 1944 r. po upadku Powstania Warszawskiego. Od tego momentu jego losy pozostawały nieznane.
Od 1945 r. dzieło było poszukiwane przez stronę polską. W 2010 r. pojawiło się na rynku antykwarycznym w północnych Niemczech. Dzięki natychmiastowej interwencji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego wstrzymano sprzedaż obrazu. Autentyczność i proweniencja płótna zostały potwierdzone przez ekspertów z Muzeum Narodowego w Warszawie.
W grudniu 2010 r. Ministerstwo za pośrednictwem berlińskiej kancelarii prawnej rozpoczęło negocjacje z obecnymi posiadaczami obrazu na temat zwrotu dzieła do Polski. Do czasu zakończenia rozmów obraz pozostawał w skrytce bankowej.
Negocjacje zakończyły się sukcesem w lipcu br. Na mocy zawartej ugody, 15 lipca 2011 r. obraz został wydany stronie polskiej i przewieziony do Muzeum Narodowego w Warszawie. W najbliższym czasie zostanie on poddany konserwacji, a następnie udostępniony publiczności. Koszty związane z odzyskaniem obrazu oraz jego konserwacją pokryte zostały przez PZU SA.