1 sierpnia 2011 roku w Teatrze Żydowskim ruszyła sprzedaż biletów na spektakle teatralne zaplanowane na ósmą edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
27 sierpnia o godzinie 19.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć 1666 – najnowszy spektakl Michała Zadary według Szatana w Goraju, jedynej powieści I.B Singera wydanej w Warszawie w 1935 roku. Jest to symboliczna opowieść o skrajnościach, walce o władzę i ideologii, która może zdeterminować działania człowieka.
Powieść Singera przenosi czytelnika w senny świat grozy, mrocznego fanatyzmu i chaosu. Pozostawia wrażenie obcowania z obłędem ludzkości, która wpadła w pułapkę zbytniego zawierzenia ideologii. Adaptacja Michała Zadary ułożona będzie w ciąg hipnotycznych obrazów do muzyki nowojorskiego kompozytora Asa Horowitza.
28 sierpnia o godzinie 17.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego wystąpi Państwowy Teatr Żydowski w Bukareszcie z przedstawieniem Tajbełe i jej demon w reżyserii Szabó K. Istvána. Będzie to polska premiera sztuki I.B. Singera o tym samym tytule, która rozpocznie festiwalowy cykl Mistrzowie Sceny Żydowskiej. Spektakl opowiada historię miłości demona i samotnej kobiety Tajbełe i skłania do rozmyślań na temat istoty dobra i zła.
Sztuka będzie wystawiona w jidysz z tłumaczeniem na polski. Teatr żydowski w Rumunii zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie światowej kultury języka jidysz. Jego wizytówką, tak jak polskiego Teatru Żydowskiego, jest siła ekspresji i komunikacji z publicznością.
Gołda Tencer, dyrektor generalny Fundacji Shalom, organizatora festiwalu
W tym samym dniu o godzinie 15.00 na małej scenie Teatru Żydowskiego można obejrzeć przedstawienie z cyklu Mistrzowie Sceny Żydowskiej pod tytułem Opowieści z Bramy, Teatr NN z Lublina, który gości na festiwalu Warszawa Singera niemal co roku. Są to jednoosobowe spektakle, których tematem są często opowiadania I.B. Singera.
29 sierpnia o godzinie 20.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego 29 sierpnia o godzinie 20.00 zostanie pokazany spektakl Księga raju według Icyka Mangera, w reżyserii Piotra Cieplaka, którego premiera odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Jest to sentymentalna opowieść o zderzeniu ludzkich wyobrażeń z rzeczywistością, zabarwiona pogodną refleksją i humorem charakterystycznymi dla kultury żydowskiej.
4 września o godzinie 17.30 na dużej scenie Teatru Żydowskiego zagości wrocławski Teatr Arka ze spektaklem Świątynia. Dybuk – legendy żydowskie w reżyserii Renaty Jasińskiej, który przeniesie widzów w świat żydowskiej tradycji naznaczonej dramatem Holokaustu. Prostej historii miłości Hanana i Lei splecionej z mrocznymi wydarzeniami Zagłady towarzyszą tradycyjne pieśni żydowskie oraz nastrojowa muzyka Jacka Zemeckiego, co pozwoli widzom zajrzeć głębiej w bogate, wielowiekowe dziedzictwo kultury Żydów polskich.
Zawsze staramy się, aby w repertuarze festiwalowym znalazły się najlepsze spektakle, które przybliżają piękno tradycji żydowskiej
Gołda Tencer
Podczas festiwalu Warszawa Singera widzowie będą także mogli zapoznać się z fragmentami korespondencji pomiędzy Brunonem Szulcem a Deborą Vogel, Romaną Halpern i Anną Płockier – jego kobietami podczas spektaklu Akacje i cynamon w reżyserii Joanny Grabowieckiej w Klubie Mamele 28 sierpnia o godzinie 18.00.
Także w Klubie Mamele 3 września o 14.00 wystąpi kabaret Delikatesy Starszych Panów Janusza Tencera i Gwidona Jakowlewa, zainspirowany legendarnym Kabaretem Starszych Panów Przybory i Wasowskiego. Autorem scenariusza, dialogów oraz reżyserem tego spektaklu satyrycznego jest Janusz Tencer.
Również 3 września o godzinie 18 w Teatrze Academia będzie można obejrzeć widowisko muzyczne Dermonung z udziałem pochodzącego z chasydzkiej rodziny, charyzmatycznego twórcy z Izraela Mendy Cahana oraz Olgi Mieleszczuk, artystki o wieloetnicznej duszy. Spektakl ten przywołuje utracony świat polskiego miasteczka – żydowskiego sztetla, w którym język jidysz miesza się z polskim.
Dzieci również wezmą udział w teatralnych wydarzeniach festiwalowych. Specjalnie dla nich 3 września przygotowano warsztaty teatralno-plastyczne, podczas których młodzi uczestnicy przeniosą się w świat Bajek i legend żydowskich. Zajęcia w godzinach 12.00 – 14.00 w Klubokawiarni Sens Nonsensu na Pradze poprowadzą Hanna Kossowska i Etel Szyc.
Festiwal Warszawa Singera wyrósł z niezwykłego dziedzictwa i przenikania się dwóch kultur, żydowskiej i polskiej. Najważniejszą ideą festiwalu jest ocalenie pamięci o tym zaginionym świecie. Ulica Próżna i Plac Grzybowski, zapomniany zakątek stolicy, zmienia się podczas festiwalu w kolorowy, rozśpiewany i roztańczony sztetl z początku XX wieku.
W tym roku po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe będą odbywać się również w zaułkach i klubach prawobrzeżnej Warszawy. Na Starej Pradze zagości magiczny klimat przedwojennej żydowskiej Warsze, który znamy z powieści Icchoka Baszewisa Singera. Festiwal nie tylko przywołuje przeszłość żydowskiej kultury, ożywia tradycję, spełnia także rolę w inspirowaniu artystów, sprzyja rozwojowi współczesnej sztuki żydowskiej oraz polskiej.
VIII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
27 sierpnia – 4 września 2011 roku
Fundacja Shalom
Pl.Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa