25 sierpnia 2011 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukaże się książka Colina Thubrona Po Syberii.
Syberia opisana przez Thubrona okazuje się kwintesencją Rosji – na powierzchni resztki obozowych baraków sprzed 50 lat, a pod lodem mamuty zachowane tak, że można policzyć liście z ich ostatniego posiłku.I na przemian: jedno odmarza, a drugie zamarza.Thubron podróżuje po paradoksalnej krainie, która jednocześnie umiera i się odradza.
Spod lodu wychodzi Kościół prawosławny, lokalne kultury, które miały stać się częścią jednego radzieckiego ludu, ale nie dały się do końca podporządkować, a zamarzają resztki sowieckiego imperium, stare obozy, instytuty badawcze i komunistyczne utopie budowane na wiecznej zmarzlinie.
Gdzieś pod lodem i pod Rosją kryje się jednak coś potężnego, jednolitego, co kolejne ustroje chcą pokonać lub przeobrazić, ale w końcu zawsze stają się tylko jego częścią.Thubron stara się to opisać, pokazując fascynujące miejsca, bardziej i mniej znane.
Podróż rozpoczyna w Jekaterynburgu, wspominając egzekucję rodziny carskiej, potem odwiedza m.in. Workutę (gdzie uczestniczy w prawosławnym nabożeństwie upamiętniającym ofiary łagrów), Akademgorodok pod Irkuckiem (miasto uczonych, dziś pozbawionych państwowych funduszy), jezioro Bajkał, syberyjski klasztor buddyjski, wreszcie Kołymę.
Czytając książkę Colina Thubrona, możesz podróżować po Syberii, nie wychodząc z domu.
To znaczy, masz okazję zrobić dwadzieścia kilka tysięcy kilometrów wzdłuż i w poprzek owej niezwykłej krainy, spotkać się z ałtajską Lodową Księżniczką, ze starowierami i z szamanami Tuwy, odwiedzić prawosławny monaster pod Irkuckiem i lamajski dacan pod Ułan Ude, popłynąć Leną naprzeciw Arktyce, aby podziwiać świat za kręgiem polarnym, obejrzeć Bajkał i odwiedzić ostatnich Żydów w Birobidżanie, pobyć w Jakucku i na Kołymie, łyknąć nieco historii i bardzo dużo wódki z bohaterami dzisiejszej Syberii – a wszystko to nie wstając z własnej otomany…
Jeśli zaś zdrowie i kasa ci pozwolą, to jestem pewien, że po przeczytaniu książki Colina Thubrona sam zechcesz tam pojechać.
Mariusz Wilk
Książka otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Nicholasa Bouviera.
Colin Thubron – ur. w 1939 roku w Londynie. Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych brytyjskich pisarzy podróżników, autor kilkunastu książek o podróżach na Bliski Wschód, do Azji Środkowej i Wschodniej oraz Rosji.
W 2008 roku został zaliczony przez magazyn The Times do grona pięćdziesięciu największych powojennych pisarzy brytyjskich. Współpracuje z The New York Review of Books, The Times, The Times Literary Supplement oraz The New York Times.
Za książkę Behind the Wall: A Journey through China (1987) otrzymał Nagrodę im. Thomasa Cooka oraz najstarszą brytyjską nagrodę literacką The Hawthornden Prize. Po Syberii (1999) zostało wyróżnione francuską nagrodą im. Nicolasa Bouviera.
W uznaniu dla całego dorobku otrzymał Medal Lawrence’a z Arabii, Nagrodę Szkockiego Towarzystwa Podróżniczego oraz tytuł komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.
Colin Thubron od 1969 roku jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego, a od 2010 – jego przewodniczącym.
Colin Thubron
Po Syberii
Wydawnictwo Czarne
1 komentarz
Wolę książki Pałkiewicza.
Niestety po przeczytaniu rozczarowałem się.
Nie przemawia do mnie wklepywanie na jednej stronie prostytuujących się kobiet z obozami pracy.
Może i ciekawa dla osób z zachodu,natomiast dla mnie ,mieszkańca wschodu już taka nie jest.
Spodziewałem się bardziej opisu rzeczywistości a nie wracania co 2-gie zdanie do koszmarów stalinowskich czasów.