Od 5 sierpnia 2011 roku w Zachełmiu k. Jeleniej Góry odbywają się warsztaty w ramach Akademii Liderów Kultury.
Przez dwa miesiące we wrocławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego, zbierano zgłoszenia od uczestników z całej Polski. – Na brak zainteresowania nie narzekaliśmy. Chętnych było prawie 5 razy więcej – mówi Adam Piwek, koordynator ALK. – Istotne jest to, że zajęcia z liderami prowadzą praktycy, opierając się na przykładach z rzeczywistych, głównie dolnośląskich, festiwali i innych projektów kulturalnych. Akademia to także możliwość wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów przez uczestników, którzy swój kulturalny debiut mają tylko za sobą.
Dlaczego uczestniczą w Akademii? – Przygotowuję się do realizacji wrocławsko-lubelskiego projektu – mówi Anna Milczanowska – Zaskoczyli mnie tutaj moi koledzy. Każdy z nas ma różnorodne doświadczenie. Spotkanie tutaj to nie tylko okazja do poznania teorii, udziału w ćwiczeniach oraz zajęciach warsztatowych ale również szansa na nawiązanie ciekawych znajomości i kontaktów przydatnych w budowaniu działań kulturalnych.
Jarosław Melon do Zachełmia k. Jeleniej Góry przyjechał spod Warszawy. W Legionowie organizował m.in. przegląd filmów rosyjskich: – Chcę w przyszłości pracować w kulturze, dlatego zgłosiłem się do Akademii Liderów Kultury. To mój pierwszy krok w zdobywaniu wiadomości z tej materii. Już myślę o kolejnych, w ramach studiów magisterskich albo podyplomowych.
Przez dziesięć dni na uczestników czekają kreatywne zajęcia m.in. z animacji społeczno-kulturowej, public relations, sztuki negocjacji, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz sponsoringu i pozyskiwania funduszy. Organizatorem projektu jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Partnerami są Zakład Dydaktyki Historii i WOS Uniwersytetu Wrocławskiego oraz stowarzyszenie CANDEO. Działanie jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.