12 sierpnia 2011 roku o godz. 19. 00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Agaty Bogackiej Pamiętniki.
Wystawa Pamiętniki prezentuje najnowsze obrazy Agaty Bogackiej, z których część powstała pod wpływem zapamiętanych lub odkrywanych po latach przez artystkę rodzinnych historii oraz zainteresowań własną genealogią. Przywołane autobiograficzne wątki są jedynie pretekstem do bardziej uniwersalnej refleksji na temat ludzkiej pamięci. Malarkę interesuje sposób rejestrowania, a następnie odtwarzania z pamięci pewnych obrazów i wynikające z tego procesu zniekształcenia.
Jedną z kluczowych inspiracji stanowi dokument odnaleziony w rodzinnym archiwum — pamiętnik z czasu Powstania Warszawskiego Pauliny Żuławskiej, babci artystki. Zawarty w nim opis drogi, jaką musiała pokonać autorka, stał się punktem wyjścia dla pracy, w której Bogacka stara się zrekonstruować tę trasę. Podobne obrazy-mapy namalowała w oparciu o dziennik Jonasa Mekasa oraz wojenne wspomnienia Thomasa Buergenthala.
W malarskich kompozycjach Wystawa I i Wystawa II artystka w symboliczny sposób podejmuje próbę scalenia fragmentów potłuczonej rzeźby swej ciotki, rzeźbiarki Hanny Żuławskiej, w obrazach namalowanych na podstawie zachowanych fotografii z jej wystaw. Nostalgiczna czynność porządkowania starych rodzinnych fotografii staje się dla malarki inspiracją do stworzenia przypominającego drzewo genealogiczne kolażu. Zbudowany ze zdjęć samych kobiet stanowi zaskakującą w kontekście dotychczasowych wypowiedzi artystki deklarację feminizmu.
Operujące monochromatyczną gamą barw i zróżnicowaną fakturą prace Agaty Bogackiej zestawione z wybranymi obrazami z ostatnich trzech lat (m.in. z cyklu Mirroring z 2008 czy Tatry z 2009 roku) pokazują ewolucję postawy twórczej artystki, wyrażającą się nową tematyką — obserwujemy wyraźne przejście od tu i teraz ku szeroko pojętej historii, a także całkowicie odmienną od dotychczasowej stylistykę. Niezmienne pozostaje zainteresowanie sposobem rejestrowania rzeczywistości i zapisywania własnych stanów emocjonalnych, jakim jest dziennik lub pamiętnik.
Wystawa prezentowana będzie do 9 października 2011 roku.
12 sierpnia 2011 r., godz. 19.00
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa
1 komentarz
Ogólnopolski Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu to wydarzenie przygotowywane od 1990 roku przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Tegoroczna, XXI już jego odsłona rozpocznie się 16 listopada i trwać będzie trzy dni.
Festiwal prezentuje twórczość dokumentalną – filmową, telewizyjną, video, a także reportaże radiowe, w której poruszany jest problem szeregu zagrożeń, jakie towarzyszą kondycji współczesnego człowieka. Przegląd ma charakter konkursowy – nagroda główna to “Biała Kobra”, towarzyszy jej ponadto Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi. Przyznawanych jest również szereg innych wyróżnień, między innymi nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich, nagroda Aleksandra Kamińskiego dla twórcy lub dzieła „przezwyciężającego zagrożenie”, nagroda Fundacji Monumentum ludaicum lodzense oraz nagroda „cierpliwego oka” imienia Kazimierza Karbasza, fundowana przez Narodowe Centrum Kultury.
W jury wybierającym zwycięzców co roku zasiadają najważniejsze postaci polskiego filmu dokumentalnego. W tym roku pojawią się między innymi Beata Januchta, Leszek Dawid, Jerzy Ridan czy Tadeusz Sobolewski. Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu mija 15 września.