Od 14 września do 2 października 2011 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie trwać będzie wystawa Skarby Biblioteki Książąt Czartoryskich.
Rękopisy iluminowane i stare druki rzadko opuszczają sejfy. Dlatego wystawa towarzysząca międzynarodowemu kongresowi Association Internationale de Bibliophilie jest okazją do zaprezentowania publiczności najcenniejszych skarbów ze zbiorów Biblioteki Książąt Czartoryskich.
Na wystawie w Sali Cnót Pałacu Biskupa Erazma Ciołka będzie można zobaczyć pięćdziesiąt rękopisów iluminowanych i starych druków od XIII do XVII wieku. To wielkiej urody i wartości dzieła średniowiecznego malarstwa książkowego oraz stare ryciny, często zbytkownie oprawione. Powstały w różnych ośrodkach europejskich: Francji, Niderlandach, Italii.
Zarówno okazałe modlitewniki, ufundowane przez dostojników duchownych i świeckich, jak i te skromniejsze, będące własnością osób prywatnych, należą do najcenniejszego dziedzictwa europejskiego. Tym, co łączy Pontyfikał biskupa Erazma Ciołka (Kraków, 1510-1515), paryskie Godzinki Agnès de Kiqeumberg (ok.1425), służący religijnej, ale też historycznej refleksji Żywot Chrystusa wykonany w 1478 r. dla Burgundczyka, Guillaime’a de Ternay, Brewiarz papieża Sykstusa IV (ok. 1480 ), ofiarowany z czasem królowi Zygmuntowi III Wazie, czy zespół druków Stanisława Polaka z Sewilli, jest piękno dekoracji malarskiej bądź szlachetność nowożytnej typografii.
Celem wystawy w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka jest pokazanie różnorodności kolekcji, dlatego obok ksiąg liturgicznych znajdują się dzieła filozoficzne i historyczne. Ich układ pozwala dostrzec, jak zmieniały się mody kolekcjonerskie, sposoby pozyskiwania dzieł i jak dokonywały się przemiany w ich odbiorze – od romantycznego kultu pamiątek do estetycznego zachwytu nad sztuką.
Muzeum Narodowe w Krakowie
Pałac Biskupa Erazma Ciołka
ul. Kanonicza 17
Kraków