25 sierpnia 2011 r. w Berlinie rozpocznie się wystawa Design dla wolności − wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981 – 2011 i trwać będzie do 11 września. Następnie będzie ją można zobaczyć w Tokio (od 13 do 23 października 2011 r.).
Design dla wolności − wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981 – 2011 to pierwsza zakrojona na tak dużą skalę prezentacja polskiej grafiki użytkowej, powstałej na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat.
Celem ekspozycji jest pokazanie projektowania jako medium, które ujawnia przemiany świadomości politycznej i społecznej. Jak przebiegały zmiana postaw twórczych w dramatycznie zmieniających się warunkach społeczno-politycznych? Jak projektanci definiowali swoją rolę i budowali wypowiedź artystyczną w burzliwym okresie transformacji od socjalizmu do post-kapitalizmu?
Czy polityczna dyktatura jednoznaczna jest z pozbawieniem wolności, a demokracja stanowi zawsze warunek i zachętę do improwizacji i rozwoju? Jakie są skutki globalizacji, dostępu do nowych technologii i błyskawicznie rozprzestrzeniających się nowych trendów i tendencji? Kiedy można mówić o postawie bezkompromisowej? Wreszcie – czy nadal można wskazać cechy narodowe w designie XXI wieku?
Na ekspozycję złożą się prace z różnych pól projektowania, pełniące rozmaite funkcje: rzadko prezentowane plakaty, magazyny, gazety, opakowania, znaki z lat 1981 – 2011. Ułożone w cykl, staną się opowieścią o drastycznej zmianie modeli życia, aspiracji, priorytetów, kodów i sposobów postrzegania rzeczywistości, jaka była udziałem Polaków.
Wystawa będzie miała formę otwartej przestrzeni roboczej. Powstanie warsztat drukarski składający się z sitodruku, powielacza i innych prostych maszyn. Katalog wystawy będzie miał eksperymentalną formę. Uzupełniany przez oryginalne projekty grafików pracujących na miejscu, zostanie zrealizowany i wydrukowany podczas trwania wystawy.
Ekspozycji towarzyszyć będzie seria warsztatów i spotkań z grafikami, wykłady krytyków i historyków designu. Planowane są także działania graficzne w przestrzeni miasta.
Wśród zaproszonych osób znajdą się: Grzegorz Laszuk, Jakub Hakobo Stępień, grupa Fajne Chłopaki, grupa Krecha, Kuba Sowiński, Małgorzata Gurowska, Agata Nowotny, Piotr Rypson, Michael Okraj, Agata Szydłowska, Lex Drewiński i inni.
Uruchomiona zostanie księgarnia oferująca publikacje, plakaty i gadżety związane z polską kulturą wizualną.
organizator: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU)
kurator: Rene Wawrzkiewicz
współpraca: Agata Szydłowska, Aleksandra Ubukata, Michał Warda oraz Michael Okraj
produkcja: Magda Grabowska, Anna Banaś
Projekt realizowany wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu kulturalnego polskiej prezydenci w UE.
25 sierpnia – 11 września 2011 r.
Berlin
13 – 23 października 2011 r.
Tokio