2 września 2011 r. o godzinie 20.30 na Placu Grzybowskim w Warszawie wystąpi Frank London, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nowojorskiej sceny awangardowej. Będzie on gościem tegorocznego festiwalu Warszawa Singera.
Podczas tegorocznej, VIII już edycji festiwalu Warszawa Singera, fani klezmerskiej muzyki będą mieli prawdziwe święto. 2 września na scenie ustawionej na Placu Grzybowskim z nowatorskim spektaklem pojawi się Frank London, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nowojorskiej sceny awangardowej, zdobywca nagrody Grammy. Opera klezmerska The Night in The Old Marketplace to widowisko, które w wyjątkowy sposób łączy niepowtarzalną muzykę i nowoczesne, awangardowe wizualizacje.
Widowisko The Night in The Old Marketplace, w reżyserii Alexandry Aron, jest adaptacją sztuki Icchaka Lejba Pereca pod tym samym tytułem, dokonana przez Franka Londona i Glena Bergera, którzy zmienili wybitne dzieło Pereca w niezapomnianą, multimedialną operę z elementami kabaretu w stylu Kurta Weilla czy Toma Waitsa. Sztuka, której polski tytuł brzmi W nocy na starym rynku uważana jest za perłę literatury żydowskiej.
Jest to misterium osadzone w tradycji żydowskiego folkloru, legend i wierzeń religijnych, często porównywane z Weselem Wyspiańskiego. W operze na Placu Grzybowskim weźmie udział 10 wybitnych muzyków i śpiewaków oraz narrator.
Frank London, jeden z autorów adaptacji spektaklu i gwiazda tegorocznego Festiwalu Singera to wszechstronny instrumentalista, trębacz i kompozytor, który od prawie dwudziestu lat nagrywa jazz i żydowską muzykę współczesną. Był filarem takich formacji jak The Klezmatics (tworzącej wybuchową mieszankę tradycyjnej muzyki klezmerskiej i rytmów rockowo-hiphopowych) oraz Hasidic New Wave (łączącej kulturę klezmerską z jazzem i muzyką free).
Do najsłynniejszych nagrań Londona należą albumy Shekhina, Scientist at work oraz Wonder Wheel, który przyniósł jego zespołowi Klezmatics nagrodę Grammy w kategorii Contemporary World Music.
Wspaniali artyści, którzy będą towarzyszyć Frankowi Londonowi podczas spektaklu The Night in The Old Market Place mieli już okazję współpracować z największymi sławami. Manu Narayan (wokal) śpiewał m.in. z Cyndi Lauper i The Band Garth Hudson, a także pojawił się obok Mike’a Myersa, Jessiki Alby i Justina Timberlake w komedii The Love Guru.
La Tanya Hall (wokal), piosenkarka o silnym, zmysłowym głosie występowała z takimi gwiazdami jak: Diana Ross, Bobby McFerrin, Harry Belafonte, Aretha Franklin, Michael Feinstein, Patti Labelle, i Steve Tyrell. Lorin Sklamberg (wokal, akordeon, gitara, pianino) uczestniczy w wielu projektach Franka Londona, m.in. w The Nigunim Trio i operze A Night in the Old Marketplace. Za to Richie Barshay, który zyskał miano wybitnego muzycznego głosu swojego pokolenia, jest perkusistą najbardziej znanym ze współpracy z Herbie Hancock Quartet.
W spektaklu jako narrator udział weźmie także Dawid Szurmiej, reżyser reklam oraz teledysków, producent filmowy, a także aktor Teatru Żydowskiego. Artysta występował również na deskach innych teatrów, m.in. w londyńskiej wersji Rocky Horror Show.
Frank London pojawi się podczas Warszawy Singera jeszcze dwa razy. Wspólnie z nowojorską grupą Brass All Stars oraz Christianem Davidem – światowej sławy klarnecistą z Niemiec zagra także 3 września podczas Nocy Klezmerów, a dzień później w offowym klubie Hydrozagadka na warszawskiej Pradze wystąpi z koncertem Nigunim.
VIII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września w Warszawie. Festiwal ten wyrósł z niezwykłego dziedzictwa i przenikania się dwóch kultur, żydowskiej i polskiej. Najważniejszą ideą festiwalu jest ocalenie pamięci o tym zaginionym świecie. Ulica Próżna i Plac Grzybowski, zapomniany zakątek stolicy, zmienia się podczas festiwalu w kolorowy, rozśpiewany i roztańczony sztetl z początku XX wieku.
W tym roku po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe będą odbywać się również w zaułkach i klubach prawobrzeżnej Warszawy. Na Starej Pradze zagości magiczny klimat przedwojennej żydowskiej Warsze, który znamy z powieści Icchoka Baszewisa Singera. Festiwal nie tylko przywołuje przeszłość żydowskiej kultury, ożywia tradycję, spełnia także ogromną rolę w inspirowaniu artystów, sprzyja rozwojowi współczesnej sztuki żydowskiej oraz polskiej.
2 września 2011 r., godz. 20.30
Plac Grzybowski
Warszawa