8 września 2011 roku o godz. 20.00 odbędzie się wernisaż projektu Emergency Room.
Emergency Room (ostry dyżur) to otwarta przestrzeń ekspozycyjna udostępniana artystom, którzy komentują w niej wydarzenia społeczne i polityczne z danego dnia. Prezentowane prace, niezależnie od formy – czy będą to instalacje, obiekty plastyczne, wideoart, happening, czy performance – zawsze mają charakter krytyczny, interwencyjny. Wszystkie są rejestrowane, a część z nich publikowana i komentowana w internecie.
Prace, które nie zostaną odebrane przez artystów, trafiają do Delay Museum, gdzie pełnią funkcję sztuki dnia wczorajszego – nieaktualnej z punktu widzenia Emergency Room, ale nadal bieżącej w porównaniu ze sztuką krytyczną prezentowaną w ramach klasycznych, kuratorskich wystaw, których przygotowanie trwa znacznie dłużej.
Projekt Emergency Room po raz pierwszy odbył się w galerii PS1 nowojorskiego Museum of Modern Art w 2007 roku. Twórcą formatu jest Thierry Geoffroy „Colonel, duński artysta specjalizujący się w sztuce sformatowanej. Kuratorami polskiej edycji Emergency Room będą Thierry Geoffroy i Michał Bieniek. Emergency Room w ramach Europejskiego Kongresu Kultury oprócz komentarzy do wiadomości z pierwszych stron gazet, będzie odnosił się także do kongresowych wydarzeń, w tym szczególnie tematów spotkań i dyskusji.
Pawilon Emergency Room zbudowany zostanie w najbardziej ruchliwym miejscu kompleksu budynków wokół Hali Stulecia. Autorami projektu pawilonu są Marcin Garbacki i Karolina Tunajek (Projekt Praga). Autorem wystroju wnętrz formatu jest architekt Jean de Piepape.
Emergency Room Wrocław 8 – 11 września 2011.
Wernisaż Emergency Room 8 września 2011 o godzinie 20.00.
Kolejne zmiany ekspozycji i debaty 9 – 11 września codziennie o 12:00 i 18:00.
Delay Muzeum – stała ekspozycja prac z Emergency Room 13 – 25 września 2011, czynna codziennie 10:00 – 20:00.
Kuratorzy: Thierry Geoffroy, Michał Bieniek
Architekci pawilonu: Marcin Garbacki, Karolina Tunajek
Architekt wnętrz: Jean de Piepape
Produkcja: Karolina Bieniek, Agata Makowska
Projekt jest częścią Europejskiego Kongresu Kultury, realizowanego w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 – UWAGA NA KULTURĘ!
Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Narodowy Instytut Audiowizualny
Współorganizator: Miasto Wrocław
Partnerzy: Hala Stulecia we Wrocławiu, Wytwórnia Filmów Fabularnych, European Cultural Foundation
Organizator Projektu: Fundacja ART TRANSPARENT
Partner projektu: Imagine Film Production Studio
Europejski Kongres Kultury, który odbędzie się w dniach 8-11 września we Wrocławiu to jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej Prezydencji 2011. W ciągu 4 dni zrealizowanych zostanie ponad 100 interdyscyplinarnych projektów, w których udział weźmie 300 artystów, naukowców, filozofów i aktywistów. Dyskusjom na temat zjawisk czy problemów współczesnej kultury będą towarzyszyć interdyscyplinarne projekty artystyczne. Europejski Kongres Kultury to unikatowe wydarzenie w skali europejskiej.