W dniach od 8 do 11 września 2011 r. w Pawilonie Czterech Kopuł, a także w przestrzeni miasta we Wrocławiu potrwa wystawa 10×10 – sztuka dla zmiany społecznej oraz projekty jej towarzyszące, w ramach Europejskiego Kongresu Kultury.
Punktem wyjścia ekspozycji i działań realizowanych w ramach projektu 10×10 jest idea przewodnia kongresu, czyli sztuka jako narzędzie zmiany społecznej. Projekt przygotowywany jest przez dziesięciu kuratorów młodego pokolenia wybranych przez uznanych kuratorów z Polski i zagranicy.
Kuratorzy zinterpretują hasło Art for social change na różne sposoby, wykorzystując rozmaite media i przestrzenie. Pokażą kolaże, prace wideo, obiekty i instalacje performatywne, a także zaproszą widzów do udziału w szczególnej wycieczce po Wrocławiu, inspirowanej hasłem Wrocław – miasto spotkań i badającej historyczne oraz współczesne konteksty wrocławskiej wielokulturowości.
Wśród wystawianych prac znajdą się m.in.: instalacja Antoniego Abada Megafone.net, dokumentująca prowadzoną przez niego od 2004 roku pracę z udziałem przedstawicieli grup społecznych wykluczanych z dominującego dyskursu. Prezentacja projektu ma być jednocześnie pierwszym krokiem w kierunku planowanego w bliskim czasie przedsięwzięcia, które Abad chce zrealizować we współpracy z przedstawicielami specyficznych społeczności Wrocławia.
Praca Enrique Marty’ego Art Is Dangerous nie proponując jednoznacznej definicji sztuki skupi się na sposobie, w jaki sztuka jest postrzegana, stawiając pytanie o jej społeczny status i wartości, którymi rządzi się zachodni świat artystyczny.
Roman Ondák zrealizuje koncepcję performatywności w formie odgrywania mikrodramatu: w kongresowych przestrzeniach matka pomaga stawiać pierwsze kroki swojemu rocznemu dziecku. Dla gości Kongresu kobieta początkowo jest tylko jednym z widzów, który zamiast oglądać wystawę, skupia się na swoim dziecku. W miarę upływu czasu, widzowie będą obserwować, jak dziecko coraz lepiej radzi sobie z koordynacją ruchów. Celem projektu jest zatarcie różnicy między sztuką a codziennym życiem.
Anna Colin i Remco de Blaaij do udziału w swoim przedsięwzięciu Tysiąc dziewięćset czterdziesty ósmy zaprosili czworo praktyków kultury z Polski, Izraela i Anglii, którzy poprowadzą alternatywną wycieczkę śladami historii Wrocławia. Prowadząc uczestników przez specyficzne zakątki miasta, organizatorzy chcą przybliżyć im ważne wydarzenia z historii miasta i okolic oraz podkreślić znaczenie, jakie miały one dla miejscowego życia społecznego i kulturalnego.
Ivana Komanická, filozofka i teoretyczka sztuki przedstawi prace artystów z Wiednia, Słowacji, Węgier i Niemiec w ramach wystawy poświęconej kwestiom nierówności społecznych i niesprawiedliwości (re)produkowanej w obrębie współczesnego świata sztuki. Zwróci także uwagę na szczególną grupą społeczną, jaką tworzą artyści, grupę szczególnie podatną na zubożenie, wykluczenie i przemoc.
Europejski Kongres Kultury
8-11 września 2011 r.
Wrocław