Od 2 września do 15 października 2011 roku na Placu Artystów w Kielcach będzie można zobaczyć najnowszą realizację malarską Leona Tarasewicza, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich artystów współczesnych.
Na kieleckim Placu Artystów powstanie konstrukcja o powierzchni blisko dwustu metrów kwadratowych i prawie trzymetrowej wysokości, kryjąca wewnątrz niezwykły labirynt malarstwa i luster, po którym będzie można swobodnie spacerować.
Dotychczas realizacje Tarasewicza w przestrzeni publicznej można było oglądać między innymi na Plaza Real w Barcelonie (2002), na fasadzie Teatru Wielkiego w Poznaniu (2003), na ścianach wielopoziomowego parkingu w Mediolanie (2005) czy w Złotej Bramie w Kijowie (2010).
Już od lat 90. Tarasewicz tworzy prace, w których malarstwo nie tylko przekracza ramy płótna, ale zapełnia całą przestrzeń, tak, że widz znajduje się właściwie wewnątrz obrazu.
W 2001 roku, reprezentując Polskę na 49. Międzynarodowym Biennale w Wenecji, malarstwem pokrył całą podłogę polskiego pawilonu, w 2003 roku zamienił w obraz wnętrza Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, a w 2006 roku malarstwem wypełnił wnętrza dawnego piętnastowiecznego kościoła Kunsthalle w Lubece.
Realizacja przestrzenna Tarasewicza łącząca lustra i pokryte malarstwem filary znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie. Powstający właśnie dla Kielc projekt będzie największą dotychczas taką realizacją artysty.
Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w Stacji Waliły na Białostocczyźnie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1984 roku uzyskał dyplom w pracowni profesora Tadeusza Dominika.
W 1988 roku otrzymał Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.Obecnie Tarasewicz prowadzi Pracownię Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP.Uczestniczył w wielu prestiżowych wystawach sztuki m.in.: XIX Bienal de So Paulo (1987), Aperto ’88, 49. Biennale w Wenecji (2001), Der Riss im Raum, Martin-Gropius-Bau, Berlin (1993).
Realizacje i wystawy Leona Tarasewicza pokazywane były w najznakomitszych muzeach i galeriach całego świata, m. in. w Londynie, Sztokholmie, Nowym Jorku, Berlinie. Otrzymał wiele ważnych nagród i odznaczeń, m. in. Paszport Polityki (1999), medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2005), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011).W 2011 roku otrzymał tytuł profesora. Mieszka i pracuje w Waliłach na Białostocczyźnie.
Galeria Art NEW media
ul. Wilcza 28 lok. 6
Warszawa