W dniach od 25 do 29 sierpnia 2011 roku w siedzibie Warsztatów Kultury odbędzie się interdyscyplinarne spotkanie dotyczące alternatywnego wykorzystania nowych mediów.
Obóz Kultury 2.0 – Medialab Lublin to warsztaty połączone z koncertami i wieczornymi imprezami. Pierwszy warsztat, Masterclass, ruszył 22 sierpnia. Zaproszeni zostali na niego uczestnicy zeszłorocznego Medialabu Chrzelice.
Razem, pod opieką Pawła Janickiego z WRO Art Center, zrealizują projekt dotyczący skanowania ruchu w sieci i wykorzystania przepływających w nim danych.
Od 25 sierpnia ruszają warsztaty, w których udział weźmie zrekrutowana wcześniej grupa złożona ze studentów, artystów, muzyków, programistów, hakerów, architektów – wszystkich zainteresowanych kulturą 2.0 i twórczym podejściem do technologii.
Jako pierwsze odbędą się warsztaty programowania muzyki. Paweł Cyrta przedstawi możliwości, jakie oferuje program Pure Data. Uczestnicy podczas pierwszych dni warsztatów własnoręcznie zbudują instrumenty z rzeczy dostępnych na co dzień (przedmioty użytku domowego, warzywa). Dźwięk zostanie potem poddany przeróbce w programie, by na koniec, w niedzielę wieczorem mógł się odbyć koncert Medialabowej Orkiestry.
Tego samego dnia startują dwa kolejne warsztaty: programowanie infografiki i prototypowy projekt archiwizacji współczesności Jeden dzień. Programowanie infografiki przeznaczone jest dla średniozaawansowanych programistów, którzy chcą poznać techniki pracy z bazami danych.
Przedstawianie informacji zawartych w tych danych za pomocą grafiki jest dużo czytelniejsze i pozwala na lepsze ich rozumienie. Warsztat ten poprowadzi Krzysztof Trzewiczek z Laboratorium Otwartego Rządu Centrum Cyfrowego Projekt:Polska.
W niedzielę, 28 sierpnia, odbędzie się oficjalne zakończenie Medialabu Lublina na które zaproszeni są mieszkańców miasta, wszystkich zainteresowanych połączeniem sztuki i nowych technologii, programistów, artystów.
Projekt Jeden dzień
W Lublinie w dniach 25 – 29 sierpnia w ramach Medialabu zrealizowany zostanie prototypowy projekt archiwizacji współczesności. Będzie to pierwsza w Polsce próba stworzenia teoretycznej, technicznej i organizacyjnej struktury działań zmierzających do zarchiwizowania dla przyszłych pokoleń (i dla badaczy pracujących w przyszłości) wycinka współczesnej codzienności.
Podobne projekty – na szeroką skalę – realizowane były już za granicą. Warto wspomnieć tu m.in. inicjatywę BBC z 1986 roku (w którym – analogicznie do historycznej Domesday Book z 1085 roku – gromadzono fotografie, relacje i dane opisujące codzienność połowy lat 80. XX wieku.) czy amerykańskie The Hurricane Digital Memory Bank.
W ramach warsztatów zebrane zostaną materiały dokumentujące codzienność Lublina A.D. 2011, zachowania społeczne, obyczaje, kulturę. Zgromadzone zostaną relacje, emaile, SMSy, sporządzona będzie odpowiednią dokumentację fotograficzną i filmową. Zarchiwizowany zostanie wycinek lubelskiego internetu.
Na podstawie zebranych zasobów uczestnicy dyskutować będą na temat metodologii tego typu projektów, omawiać będziemy ich stronę prawną i technologiczną. Akcja gromadzenia materiałów została zaplanowana na sobotę 27 sierpnia. Dla bezpieczeństwa wszystkie zebrane i opracowywane materiały pozbawione będą danych prywatnych (w trakcie prac nie będziemy przetwarzać danych osobowych).
Uczestnicy zajmą się także kwestią prezentowania zgromadzonych materiałów, tworząc publicznie dostępne cyfrowe archiwum projektu, w którym zaprezentujemy końcowy efekt działań.
Medialabowy projekt organizatorzy chcą zrealizować we współpracy z partnerami z Lublina (mediami, organizacjami pozarządowymi). Wyrażają nadzieję, że ich praca będzie punktem wyjścia do rozważań o potencjale nowych technologii i możliwości użycia ich w projektach historycznych i edukacyjnych nastawionych na aktywne uczestnictwo zaangażowanych osób.
Chcą wpisać się w nurt zrywania z bierną edukacją i wykorzystać (nowe) media, rozpoznając nieodkryte obszary krytycznego edukacyjnego działania i krytycznego obywatelskiego zaangażowania w rzeczywistość lokalną.
Organizatorzy zachęcają do współpracy przy rozpropagowaniu tej inicjatywy oraz do włączenia się w gromadzenie zasobów. Wkrótce upublicznione zostaną szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie materiały w jaki sposób można udostępnić do budowanego archiwum.
Po zakończonej akcji zgromadzone materiały zostaną opracowane, część z nich zostanie udostępniona w specjalnej publikacji elektronicznej oraz na stronie WWW w formie archiwum.
Wszystkie pozyskane materiały, odpowiednio opisane i skatalogowane zostaną zabezpieczone w jednej z lubelskich organizacji pozarządowych, gdzie będą docelowo przechowywane.
Autorzy i realizatorzy lubelskiego prototypu brali udział w ubiegłorocznym medialabowym projekcie oddolnej digitalizacji dziedzictwa w Chrzelicach, czego efektem była m.in. broszura zatytułowana Digitalizacja dziedzictwa.
25 – 29 sierpnia 2011 r.
Warsztaty Kultury – Filia Centrum Kultury w Lublinie
ul. Popiełuszki 5
20–052 Lublin